Pogoda na dziś, 27 czerwca 2020 dla Polski. Niszczące burze. Spadnie duży grad, wystąpią zalania i wiatr do 100 km/h. Możliwa trąba powietrzna

Dzisiaj nasza część Europy będzie pomiędzy niżem znad Wysp Brytyjskich a wyżem ze wschodu, południowego-wschodu. W środkowej i górnej troposferze nadal będzie zaznaczał się ośrodek górnego niżu, jaki przemieści się znad woj. kujawsko-pomorskiego nad woj. podlaskie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.06.2020, 12 UTC

W sobotę zachmurzenie umiarkowane oraz duże. W wielu rejonach przelotne opady deszczu i burze, lokalnie również z dużym gradem o średnicy od 1 cm do 5 cm. Wysokość opadów w czasie burz do 30 mm – 50 mm. Największe opady prognozowane na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Termometry pokażą od 24°C do 29°C. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany z kierunków południowych. W czasie burz silny i porywisty do 100 km/h.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w sobotę.

Prognozowany obszar groźnych burz. Szczególnie groźnie będzie w drugim stopniu zagrożenia, czyli na obszarze woj. lubelskiego i na Podkarpaciu.

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.06.2020 godz. 08:00 CEST do 28.06.2020, godz. 08:00 CEST
według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Do naszej części Europy docierać będzie dziś bardzo ciepła i wilgotna masa powietrza z południa. Masa ta charakteryzować będzie się dużą niestabilnością. Warunki kinematyczne mają być słabe umiarkowane. Wystąpi silniejszy skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem, dlatego spodziewany jest rozwój kilku silnych superkomórek burzowych.

Obecność niżu górnego nad Polską zapewni nieco bardziej wzmożony przepływ mas powietrza oraz nasilone pionowe i kierunkowe uskoki wiatru, dlatego burze superkomórkowe mogą szybko połączyć się w bardziej zorganizowany system burzowy.

W czasie burz opady gradu od 1 cm do 5 cm. Skrajna wartość podczas przechodzenia silnych burz superkomórkowych. Opady do 50 mm w przypadku przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem. Wiatr osiągnie prędkość od 90 km/h do 100 km/h. Lokalnie burze wykazywać będą się dużą aktywnością elektryczną.

Rozwój burz możliwy już od godzin przedpołudniowych, większa aktywność burzowa po godzinie 13-14 we wschodniej połowie kraju. Miejscami burze utrzymają się do końca dnia.

Istnieje ryzyko wystąpienia trąby powietrznej związanej z mezocyklonem, zwłaszcza na południowym-wschodzie Polski.

Prognozowane zachmurzenie, obszar zanikających porannych mgieł oraz burz i opadów. Burze znaczone są na różowo.

Symulowane echa radarowe na sobotę. Obszary o wysokiej odbiciowości to burze.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ