Pogoda na dziś, 28 czerwca 2020 dla Polski. Upał, gwałtowne burze i podtopienia. Możliwe gradobicia

burze 26 sierpnia

Dziś Polska pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia. W godzinach popołudniowych nad zachodnią część kraju dotrze front chłodny, który związany będzie z niżem znad Szkocji, za którym zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Pozostały obszar RP ma znajdować się w cieplejszej i wilgotnej masie powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 28.06.2020, 12 UTC

Dziś na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie małe, umiarkowane oraz duże. W wielu miejscach przelotne opady deszczu i burze, które szczególnie groźne będą w zachodniej części kraju. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 50-80 mm, silne burze z gradem również w woj. lubelskim i podkarpackim. Miejscami możliwa powódź błyskawiczna.

Temperatura oscylować ma w przedziale od 25°C na Suwalszczyźnie do 32°C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej oraz Wielkopolsce, nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat od 21°C do 25°C, zatem w południowo-zachodniej części kraju wystąpi upał. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany z sektora zachodniego. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h. We wschodniej połowie kraju do 75 km/h, na zachodzie do 90 km/h.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w niedzielę.

Warunki w troposferze sprzyjać będą powstawaniu burz w całym kraju. Masa zalegająca w kraju będzie mocno niestabilna, dlatego w wielu województwach powstaną silne zjawiska burzowe.

Najgroźniejsze burze są prognozowane na zachodzie Polski, gdzie zaznaczy się nasuwający front chłodny. Wymusi on rozwój chmur burzowych Cumulonimbus. Front może być poprzedzony linią zbieżności wiatru, na której powstaną burze.

Symulowane echa radarowe z prawdopodobnym obszarem burz w niedzielę według modelu SWISS-HD.

Burzom towarzyszyć mają intensywne opady deszczu, które ponownie doprowadzą do podtopień. Niewykluczone są na zachodzie struktury liniowe, istnieje ryzyko powstawania burz superkomórkowych na zachodzie Polski.

Burze miejscami utrzymają się do nocy, a ich głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu.

Polscy Łowcy Burz Skywarn Polska na nadchodzącą dobę. Prognozowany obszar burz.