Pogoda na dziś, 29 czerwca 2020 dla Polski. Niszczące burze. Zalania, powodzie błyskawiczne i gradobicia

W dniu 29 czerwca 2020 Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżem “SYLVIA I” z centrum w rejonie Morza Północnego. Wschodnia połowa kraju będzie jeszcze w gorącej i wilgotnej masie powietrza z południa Starego Kontynentu. Z zachodu na wschód powoli przemieszczać ma się pofalowany front atmosferycznych wzdłuż którego spodziewana jest fala na froncie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.06.2020, 12 UTC

Wzdłuż frontu dodatkowo może przemieszczać się dziś zaburzenie falowe, które urośnie najprawdopodobniej do postaci mezoskalowego układu niżowego. Niewykluczone, że wspomoże ono w znacznym stopniu rozwój burz we wschodniej połowie kraju. Prognozowane są superkomórki burzowe, układy wielokomórkowe, a w dojrzałej fazie mezoskalowy układ konwekcyjny nawet z linią szkwału.

Prognozowany obszar burz w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognozowane jest w poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W południowo-zachodniej części Polski początkowo całkowite. W wielu rejonach Polski opady deszczu i burze. Niewykluczone lokalne trąby powietrzne 1-2 przypadki we wschodniej i południowej oraz częściowo centralnej części RP.

Wyliczana wysokość opadów przez modele do 60-70 mm w Małopolsce, na Górnym Śląsku i w województwie świętokrzyskim i podkarpackim oraz lokalnie na wschodzie kraju. Na południowym zachodzie i gdzieniegdzie w centrum opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym o charakterze wielkoskalowym. Spadnie od 20 mm do 40 mm, na obszarach podgórskich i górskich do 50-60 mm. Grad w pasie burz do 3-5 cm. Termometry pokażą dziś od 18°C do 24°C na zachodzie, w centrum i w rejonach podgórskich oraz od 25°C do 30°C na pozostałym obszarze. Najwyższe wartości są prognozowane we wschodniej połowie kraju.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w poniedziałek.

Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, tylko na południowym wschodzie południowy. W czasie burz wiatr w porywach do 100 km/h, na wschodzie kraju możliwe porywy do 120 km/h.

Prognozowane zachmurzenie, obszar opadów i burz w poniedziałek.