Pogoda na dziś, 3 lipca 2020 dla Polski. Gwałtowne burze na wschodzie. Deszcz w wielu miejscach

Dziś przez nasz kraj z zachodu na wschód szybko przemieszcza się zatoka niżowa, w której położony jest front chłodny. Od południowego-zachodu rozbudowuje się klin wyżowy. Znajdujemy się w masie polarno-morskiej, najcieplejszej i chwiejnej na południowym-wschodzie i wschodzie. Reszta kraju jest w stabilnym powietrzu polarno-morskim. W środkowej i górnej troposferze dominuje wyraźny przepływ strefowy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.07.2020, 12 UTC

Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie małe i umiarkowane. Zwłaszcza na wschodzie okresami duże, a nawet całkowite. W wielu miejscach przelotne opady deszczu, a we wschodniej części Polski burze nawet z gradem. We wschodniej połowie kraju opady do 40-50 mm. Możliwe struktury wielokomórkowe i superkomórki. Burze występować będą już od godzin porannych, a popołudniu opuszczą nasze granice państwowe.

Prognoza burzowa IMGW-PIB na piątek

Termometry pokażą dziś od 22°C na zachodzie do 26°C na Podkarpaciu. Nieco niższe wartości nad morzem i w dolinach górskich od 18°C do 21°C. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany. W czasie burz do 90 km/h.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w piątek.

Prognozowany zasięg opadów i chmur oraz burz przez model SWISS-HD. Inicjacja burz już wystąpiła kilka godzin wcześniej, niż wskazywały to prognozy, zatem burze w godzinach popołudniowych będą poza granicami Polski.

AKTUALNE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ