Pogoda na dziś, 30 czerwca 2020 dla Polski. Uspokojenie w pogodzie. Burze nie wystąpią

Dziś Polska jest pomiędzy niżem znad Skandynawii a wyżem z centrum w rejonie Pirenejów. Do naszej części Europy dociera chłodna i dość stabilna masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Burze nie są prognozowane, lecz na północy, częściowo w centrum i na wschodzie kraju niewykluczone są przelotne opady deszczu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.06.2020, 12 UTC

Energia dostępna drogą konwekcyjną będzie dziś niewystarczająca do rozwoju burz. Dodatkowo w środkowej troposferze zaznaczy się wyraźna inwersja osiadania, która blokować ma pionowe ruchy powietrza. Miejscami wystąpią tylko przelotne opady deszczu z chmur kłębiastych, ale konwekcja nie wypiętrzy się wystarczająco wysoko, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne. W czasie opadów o charakterze konwekcyjnym porywy do 50-60 km/h.

Dziś na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane, ale okresami wzrastające do dużego. Zwłaszcza na północy, centrum i wschodzie. Lokalnie wystąpi słaby deszcz.

Termometry pokażą od 20°C na północy do 24°C na południu, niższe temperatura nad morzem i gdzieniegdzie w obszarach podgórskich, od 18°C do 20°C.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia.

Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Prognozowane zachmurzenie, obszar opadów w Polsce.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE CHMUR I OPADÓW TUTAJ