Pogoda na dziś, 6 lipca 2020. Gwałtowne burze na południowym-wschodzie i wschodzie. Duży grad, ryzyko zalań i tornada

burze 26 sierpnia

Dziś w naszej części Europy nastąpi wyraźna wymiana masy powietrza na chłodniejszą znad Atlantyku. Wschodnia połowa kraju jest jeszcze w masie z południa Starego Kontynentu, ale w kolejnych godzinach front chłodny przemieszczający się z zachodu na wschód wyprze cieplejsze i bardziej niestabilne powietrze. Dodatkowo na froncie prognozowane jest wytworzenie się zafalowania, co wzmocni potencjał do utworzenia się groźnych burz na wschodzie i poludniowym-wschodzie. Co więcej w środkowej i górnej troposferze wystąpi istotnie nasilony jak na lipiec prąd strumieniowy do około 55-60 m/s na wysokości izobarycznej 300 hPa.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.07.2020, 12 UTC

Dziś w dzień zachmurzenie umiarkowane oraz duże. Głównie na Pomorzu oraz wschodzie i południu Polski przelotne opady deszczu oraz burze. W czasie burz akumulacja opadów wyniesie od 10 mm do 20 mm. Temperatura wyniesie od 20°C, 22°C w północnej części kraju, najcieplej będzie dziś na południowym-wschodzie i wschodzie, gdzie termometry pokażą nawet 27°C, 28°C Nad morzem będzie najchłodniej i temperatura wyniesie zaledwie od 18°C do 20°C. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany nad samym morzem do 80 km/h z sektora zachodniego. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

Prognoza temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w poniedziałek.

Pogoda. Groźna sytuacja burzowa informuje Artur Surowiecki, prezes i prognosta Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

… Wschód i południowy wschód Polski …
W tej części kraju prognozowana jest energia CAPE rzędu 800-1200 J/kg. Na zachodnią część strefy chwiejności będzie nachodzić strefa z podwyższonymi wartościami wskaźników kinematycznych: DLS do 20-23 m/s, MLS do 15 m/s. Do tego dojdzie dość mocno nasycona wilgocią troposfera – wartość PW ma wynieść 40-45 mm, prognozowana jest też dość niska wysokość LCL i niewielki pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze. Średni kierunek przepływu powietrza w dolnej i środkowej troposferze będzie niemal równoległy do linii frontu atmosferycznego, co sygnalizuje możliwość formowania się układów typu „training storms”. Nie wyklucza się kilku superkomórek oraz powstania większego i trwalszego układu MCS obejmującego woj. podkarpackie i lubelskie. Takie formy konwekcji i warunki atmosferyczne mogą przede wszystkim sprowadzić duże zagrożenie ze strony nawalnych opadów deszczu (mogą wystąpić liczne podtopienia, a nawet 2-3 powodzie błyskawiczne na terenach górskich i podgórskich południowo-wschodniej części kraju). Sporym zagrożeniem, zwłaszcza w burzach superkomórkowych, może być porywisty wiatr osiągający prędkość do ok. 90 km/h w porywach. Ponadto w burzach superkomórkowych może także wystąpić opad gradu o średnicy do 3-3,5 cm. Jeśli silna rotacja w którejś z burz superkomórkowych rozwinie się dość nisko, może wystąpić trąba powietrzna.  W nocy burze będą powoli zanikać. Najdłużej utrzymają się w Bieszczadach i w rejonie Przemyśla.
Sytuacja jest potencjalnie groźna i przypomina ona w pewnym stopniu sytuację, z którą mieliśmy do czynienia dokładnie tydzień temu. Z uwagi na niższe wartości CAPE nie zdecydowaliśmy się jednak na wydanie 2. stopnia zagrożenia – poinformował Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

… północny zachód …
Po południu, na skutek silnej adwekcji chłodnego powietrza i wzrostu pionowego gradientu temperatury w środkowej troposferze, pojawi się energia CAPE o wartości 200-400 J/kg. Silne pionowe ścinanie wiatru DLS (do 25-30 m/s), a także nieco podwyższona wartość MLS (do 15 m/s) oraz LLS (do 10 m/s) sprawią, że powstające komórki konwekcyjne mogą tworzyć układy wielokomórkowe zwierające niezbyt długie linie szkwałów. Nie wyklucza się kilku niewielkich superkomórek o względnie niskich wierzchołkach. W tych systemach konwekcyjnych głównym zagrożeniem będzie silny wiatr (do ok. 75 km/h w porywach) oraz grad o średnicy do ok. 2 cm. Jednak niektóre modele znacznie ograniczają rozwój konwekcji w tej części kraju. Ponadto niezbyt duża energia CAPE będzie znacznie zmniejszać ryzyko rozwoju szczególnie silnych zjawisk. Z tych powodów stopień 1. zagrożenia w prognozie dla tego regionu kraju nie został wydany – dodał Artur Surowiecki, prezes stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognozowany obszar w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek według Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognoza zachmurzenie i opadów oraz zjawisk w poniedziałek według modelu SWISS-HD. Innym kolorem niż niebieski zaznaczony prawdopodobny obszar burz dziś.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ