Pogoda na dziś, 8 lipca 2020 dla Polski. Burze możliwe na północy. Adwekcja chłodnego powietrza i przelotne opady

Dziś południowa część Polski znajduje się pod wpływem wyżu znad Azorów. Reszta naszego kraju jest na skraju niżów znad Skandynawii. Dodatkowo na północnym-wschodzie zaznaczy się wpływ frontu okluzji przemieszczającego się z zachodu na wschód. Południe RP będzie w ciepłym i wilgotnym powietrzu polarno-morskim, północ w chłodniejszym i wilgotnym powietrzu znad Atlantyku Północnego. Prognozowane są w środę opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego w wielu regionach naszego kraju. Na północy możliwe nawet słabe burze. Dodatkowo w środkowej troposferze zaznaczy się wpływ górnej zatoki zbudowanej z mocno wychłodzonej masy powietrza, co skutkować ma stromym gradientem temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą i rozwojem z tego powodu chmur kłębiastych z opadami.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8.07.2020, 12 UTC

Widoczna górna zatoka niżowa w środkowej troposferze, która sprzyja tworzeniu się chmur Cb. Zjawiska burzowe są możliwe dziś na północy. Na pozostałym obszarze Polski wyraźna inwersja osiadania związana z wyżem na wysokości 700 hPa (około 3 km n.p.g) ograniczy ryzyko elektryzacji w chmurach Cumulonimbus. Przyniosą one opady przelotne, których najwięcej będzie w drugiej części dnia, gdy pionowy gradient temperatury ma być największy.

Dziś zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami w całym kraju. W wielu miejscach przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego, w północnej części Polski również słabe burze. W czasie burz opady do 15 mm, miejscami prawdopodobny w północnej połowie RP drobny grad, mając na uwadze stosunkowo nisko położoną izotermę zero.

Termometry pokażą w środę od 16°C do 21°C, nieco chłodniej w Sudetach 14°C, 15°C. Wiatr na ogół umiarkowany, miejscami porywisty z sektora południowo-zachodniego i zachodniego. W czasie burz na północy porywy do 60 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia we środę na obszarze Polski. Model ICON.

Opady przelotne występują już od godzin porannych, nie zabraknie ich również w ciągu dnia, co doskonale widać na rycinach poniżej.

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ TUTAJ

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC