Pogoda na dziś, 5 czerwca 2020. System frontów atmosferycznych przyniesie gwałtowne burze. Dynamiczna pogoda nad Polską

W dniu dzisiejszym znajdujemy się pod wpływem niżu JULIANE. Przez Polskę wędruje system frontów atmosferycznych, który podczas ubiegłej nocy wkroczył nad regiony zachodnie kraju. To właśnie te fronty wpłyną na pogodę w piątek 5 czerwca.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 5 czerwca 2020, 06 UTC

Od rana Polska zachodnia przykryta zostaje przez gęste zachmurzenie frontowe. W pasie od Pomorza po Dolny Śląsk obserwowane są opady deszczu związane z frontem atmosferycznych. Są to opady o natężeniu słabym, lokalnie umiarkowanym. Podczas piątkowego dnia strefa pogarszającej się pogody przesuwała się będzie na wschód.

Wraz z upływem kolejnych godzin pogoda nad Polską stanie się dynamiczna, a miejscami nawet niebezpieczna. Synoptycy przestrzegają przed gwałtownymi burzami w piątek 5 czerwca. Silne zjawiska burzowe przejdą dziś we wschodniej połowie Polski. Konkretne regiony, gdzie wystąpią burze, a gdzie mogą być szczególnie silne opiszemy w kolejnym wpisie pogodowym około 8 rano.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Piątek będzie ciepłym dniem nad Polską. Przed frontem atmosferycznym, na wschodzie kraju będzie bardzo ciepło. Słupki rtęci wzrosną do nawet 24 stopni na Podkarpaciu. Pozostałe regiony Polski wschodniej to 21-23 stopni powyżej zera. W regionach, które znajdą się dziś za frontem temperatury spadną poniżej 20 stopni, ale nadal będą to przyjemne wartości. Polska zachodnia to dziś od 16 do 19 stopni Celsjusza.

Regiony, które znajdą się dziś w strefie oddziaływania frontu atmosferycznego zmagały się dziś będą z silniejszym wiatrem. Poczynając od środkowej Polski w godzinach przedpołudniowych, a na krańcach wschodnich wczesną nocą kończąc. Wiatr podczas przechodzenia frontu osiągał będzie prędkość do 60 km/h. Lokalnie, podczas przechodzenia burz wiać może z prędkością nawet 80 km/h.