Wyż baryczny odsuwa się dalej na wschód, dlatego nad przeważający obszar Polski zacznie napływać coraz cieplejsze i bardziej wilgotne powietrze z południa Starego Kontynentu. Burze przewidywane są dziś głownie na obszarach górskich i podgórskich Polski południowej, chociaż nie można ich wykluczyć również na obszarach mniej wyniesionych, na północ od polskich gór. Upał obejmie dziś południe, zachód i centrum naszego kraju. Najchłodniej będzie na północy.
Poniedziałkowym burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu od 10 mm do 40 mm, punktowo grad o średnicy od 1 cm do 3 cm. Przeważnie formować mają pojedyncze komórki w warunkach słabego przepływu mas powietrza oraz klastry wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania.
Pierwsze burze na obszarach górskich i podgórskich Polski są spodziewane już przedpołudniem, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Kluczowe pod kątem rozwoju burz na południu Polski ma być wymuszanie orograficzne.
Na północ od polskich gór zalegać ma bardzo sucha masa powietrza, jednak popołudniu nie można wykluczyć kilku przypadków izolowanych, silnych burz pulsacyjnych. Ich trwałość ma być na ogół niska, ale mogą im towarzyszyć porywy wiatru do 90 km/h, grad od 1 cm do 3 cm i ulewne opady deszczu od 10 mm do 40 mm.
Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować i burze zaczną zanikać, chociaż punktowo może jeszcze grzmieć o pierwszej części nocy.
Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW – PIB)
Prognozowany obszar burz dziś (IMGW-PIB)
Zbliżony obszar burz jest prognozowany przez Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Bieżące położenie opadów i burz poniżej