Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na lipiec 2019 r: Zimny miesiąc, pogłębiająca się susza, ale także burze

Po rekordowo ciepłym czerwcu nadszedł lipiec. Według prognoz numerycznych może być on bardzo chłodnym miesiącem, anomalia temperatury sięgnąć może nawet kilka stopni poniżej zera. Wiele wskazuje, że niemal cała Polska będzie zmagać się z pogłębiającą się suszą.

Jeszcze 1 lipca przeważający obszar Polski znajdował się w bardzo ciepłej i chwiejnej masie powietrza zwrotnikowego. Jednak po przejściu frontu chłodnego sytuacja uległa zmianie. Napłynęło do nas chłodne powietrze polarno-morskie znad Atlantyku. Temperatura spadła nawet o kilkanaście stopni.

Ocieplenie klimatu staje się faktem, jednak nie wykluczona ono okresów także chłodnych. Po bardzo zimnym maju, nadszedł rekordowo ciepły czerwiec. Cały lipiec najprawdopodobniej będzie mocno poniżej normy, natomiast samych opadów ma być jak na lekarstwo.

Oczywiście mogą zdarzyć się okresy bardzo ciepłe, nawet z temperaturą powyżej 30 stopni, ale nie powinno być ich tak dużo w lipcu.

Jeśli chodzi o opady czeka nas dalszy okres suchy, co w wielu sytuacjach negatywnie odbije się na plonach i cenach w sklepach.

Taką średnią temperaturę prognozuje model CFS na najbliższe 10 dni dla Europy, ale także Polski

Anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1979 – 2010 r. wyniesie w okolicach zera stopni, niewykluczone, że miejscami będzie ona ujemna

Maksymalna temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach nie napawa optymizmem. W Polsce może nie przekroczyć 25 stopni

Średnio temperatura powietrza w najbliższych 10 dniach utrzymywać będzie się poniżej 20 stopni.

Cały lipiec może zapisać się z ujemną anomalią temperatury na sporym obszarze Polski. Lokalnie może ona oscylować w okolicach zera.

Borykać będziemy się z bardzo dużym deficytem opadów, co wyraźnie przełoży się na ceny w sklepach, jak i też zbiory. Susza w porze letniej dalej postępuje i może prowadzić do bardzo dużych niedoborów wody w Polsce.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz