25 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 27/28 grudnia 2020. Wiatr do 190 km/h na krańcach południowych, możliwe opady śniegu w Polsce

W nocy z niedzieli na poniedziałek Polska znajdzie się pod wpływem rozległego, wieloośrodkowego niżu znad Europy Zachodniej. Kierunek przepływu mas powietrza uległ już zmianie z północno-zachodniego, zachodniego na południowy. Duża różnica ciśnienia przełoży się na sporą prędkość wiatru już podczas nadchodzącej nocy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 28.12.2020, 00 UTC

Zachmurzenie w pierwszej części nocy małe, wzrastające w wielu miejscach do dużego i całkowitego w drugiej części nocy, aż do wystąpienia opadów deszczu i deszczu ze śniegiem na krańcach południowych. Nad ranem opady atmosferyczne są możliwe na południowym-wschodzie.

Prognoza zachmurzenia, opadów dla Polski według modelu SWISS-HD

W całym kraju występować ma umiarkowany, okresowo silny wiatr z sektora południowego i południowo-wschodniego, wyraźnie nasilający się z biegiem nocy. Silny nad morzem, gdzie średnia prędkość wiatru wyniesie około 30 km/h, natomiast w porywach do 75 km/h.

Kolejnym obszarem, gdzie silny wiatr da się we znaki będą rejony górskie oraz podgórskie Polski południowej. Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru fenowego. Porywy wiatru w szczytowych partiach polskich gór przekroczą 170-190 km/h. Szczególnie na Śnieżce i Kasprowym Wierchu. Na pozostałym obszarze naszego kraju porywy przeważnie do 40-60 km/h z kierunków południowych. Ciśnienie atmosferyczne będzie szybko spadać, a gradient baryczny między Szczecinem a Rzeszowem sięgnąć może ponad 20 hPa.

Prognozowana prędkość wiatru bliżej godzin porannych w poniedziałek dla Polski.

Pomimo zmiany kierunku wiatru na południowy w wielu miejscach Polski ponownie wystąpią przymrozki. Na wschodzie, centrum, północy oraz zachodzie temperatura od -3°C do 0°C. Najcieplej ma być na południu od 1°C do 3°C.