18 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc 28/29 grudnia 2020. Wiatr 200 km/h w górach, opady śniegu i deszczu w Polsce

W nocy z poniedziałku na wtorek Polska znajdzie się pod wpływem rozległego, wieloośrodkowego niżu znad Europy Zachodniej. Niewielki ośrodek niżowy zaznaczy się na południowym-zachodzie naszego kraju. Będziemy w strefie frontów atmosferycznych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.12.00 UTC

Noc przyniesie zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Szczególnie na południu, częściowo centrum, północy i wschodzie oraz zachodzie, gdzie możliwe są rozpogodzenia. Z południa na północ przemieszczać ma się strefa opadów atmosferycznych o charakterze umiarkowanym, okresowo silnym. Na nizinach głównie będzie to deszcz, natomiast w rejonach podgórskich i górskich śnieg i deszcz ze śniegiem. W szczytowych partiach polskich gór możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 cm. Niewykluczone, że w drugiej części nocy opady deszczu na północnym-zachodzie przejdą miejscami w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg, a nawet marznące opady powodujące gołoledź.

Prognozowane zachmurzenie, obszar i rodzaj opadów atmosferycznych na obszarze Polski w nocy z 28/29 grudnia 2020.

Szczególnie wysoka temperatura jest prognozowana na południu, centrum i wschodzie, gdzie termometry pokażą od 4°C do 7°C. Na zachodzie temperatura wyniesie od 1°C do 3°C. Najchłodniej będzie na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim, gdzie termometry wskażą od 0°C do 2°C. Na Pomorzu i Warmii oraz Mazurach od 1°C do 4°C, najcieplej ma być nad samym morzem.

Najsilniejszy wiatr prognozowany jest na obszarach górskich i podgórskich Polski południowej. W szczytowych partiach Sudetów i Tatr porywy do 150-200 km/h. Na szczęście na nizinach wiatr będzie słabszy. Porywy nie powinny przekroczyć w centrum i wschodzie 40-75 km/h z kierunków południowych.