Pogoda na noc. Mróz w Polsce, oblodzenie i “atak zimy”. Ostrzeżenia pogodowe. Front chłodny nad Polską

Podczas niedzielnego dnia przez Polskę wędrował z północnego-zachodu na południowy-wschód front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Przynosił on pogorszenie pogody w dzielnicach północnych i zachodnich. Z każdą godziną front nasuwał się wgłąb kraju, obejmując również dzielnice Polski centralnej i wschodniej.

Jako, że do Polski zaczęło napływać chłodniejsze powietrze z północny o cechach arktycznych, to również opady związane z frontem przechodzą z deszczu w deszcz ze śniegiem, a miejscami nawet sam śnieg. W nocy za sprawą spadków temperatury, w wielu regionach kraju czekają nas opady samego śniegu. O tym jednak w dalszej części wpisu, a teraz spójrzmy jakie temperatury wystąpią w Polsce podczas nadchodzącej nocy.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Chłodna noc nad Polską. Przymrozek w całym kraju

Bardzo chłodno na północnym-wschodzie kraju. Na Suwalszczyźnie, Mazurach i Podlasiu temperatura spadnie do nawet -5°C . Lokalnie może być jeszcze chłodniej. W pasie nadmorskim mróz będzie mniejszy, w okolicach jednej kreski poniżej zera. Pas Polski centralnej od lubuskiego, przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Mazowsze po Lubelszczyznę, to mróz czterostopniowy. Lokalnie temperatury spadać mogą do nawet -6°C .

Pas Polski południowej również chłodny. Od -1°C do -2°C na nizinach. Na pogórzu i w górach słupki rtęci spadną do nawet -6°C. W związku z ujemnymi temperaturami i przechodzeniem frontu atmosferycznego, w nocy z niedzieli na poniedziałek czekają nas niebezpieczne opady. W pierwszych godzinach nocy mogą to być opady mieszane. Każda kolejna godzina nadchodzącej nocy zwiększała będzie prawdopodobieństwo występowanie opadów śniegu, miejscami prawdopodobne oblodzenie dróg i chodników, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność.

W nocy sypnie śniegiem w Polsce

Największe ryzyko niebezpiecznych opadów występowało będzie w drugiej części nocy w południowej i wschodniej części Polski. Pisząc o południowej części, mamy na myśli dzielnice na południe od Mazowsze i Ziemi Łódzkiej. Największe szanse na opady białego puchu mają dzielnice południowo-wschodnie, wschodnie oraz południowe. Wiele wskazuje na to, że poniedziałkowy poranek w wielu miejscach w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, czy Podkarpaciu przywita mieszkańców zimową scenerią.

Silny wiatr nad Polską podczas nadchodzącej nocy

Wraz przechodzeniem przez Polskę strefy frontu atmosferycznego w naszej części Europy wzrośnie prędkość wiatru. Najsilniejsze porywy wiatru występowały będą w Polsce północnej i częściowo centralnej. W regionach tych wiać może z prędkością do 65 km/h. Silniejsze porywy wiatru najpóźniej dotrą do Polski południowej. Tutaj mocniej wiać zacznie dopiero nad ranem. Opady śniegu miejscami utrzymają się w pierwszej części dnia w poniedziałek.

Aktualne położenie opadów tutaj