Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Niszcząca wichura wkroczy do Polski. Intensywne opady. Niewykluczone burze z liniami szkwału

Pisząc o pogodzie podczas zbliżającej się nocy nie sposób uniknąć tematu wiatru. Silna wichura, którą prognozowaliśmy od kilku dni jest już niemal pewna na obszarze Polski. Najbardziej narażone na silny wiatr będą regiony Polski południowej.

W wielu miejscach na południu kraju siła wiatru przekroczy 100 km/h. Na południowym-zachodzie kraju porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze. Prowodyrem wichury nad Polską będzie niż wtórny „YULIA”, o którym piszemy od kilkudziesięciu godzin.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 23.02.2020, 18 UTC. Widoczny niż wtórny „YULIA” wraz z systemem frontów atmosferycznych, który przemieszczać będzie się na wschód. Na froncie chłodny prawdopodobne jest utworzenie się groźnych burz, nawet w formie linii szkwału.

IMGW-PIB

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Polski ostrzeżenia przez silnym wiatrem. W Polsce południowej, częściowo zachodniej i południowo-zachodniej są to ostrzeżenia „drugiego” stopnia. W pasie Polski centralnej obowiązują ostrzeżenia stopnia „pierwszego”.

IMGW-PIB

Prognozowane porywy wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek według modeli numerycznych.

Wariant modelu ECMWF na noc z 23.02.2020 r. na 24.02.2020

Prognoza modelu GFS na analogiczny okres

To będzie dość ciepła noc w Polsce. W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatury w Polsce nie spadną poniżej zera. Wyjątkiem mogą tu być obszary górskie, gdzie spodziewamy się lekkiego mrozu. Na pozostałym obszarze kraju od 0 do 2 stopni na plusie.

Przed frontem chłodnym napłynie początkowo cieplejsze powietrze zwłaszcza do południowej i południowo-zachodniej Polski. Z biegiem godzin wraz z wędrówką frontu chłodnego na południowy-wschód ciepły sektor będzie ograniczał swój zasięg do południowo-wschodniej części naszego kraju.

Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

W nocy z niedzieli na poniedziałek spodziewamy się silnych opadów deszczu w Polsce. Miejscami deszcz padać może naprawdę intensywnie.

W drugiej części nocy, w centrum, na wschodzie i przede wszystkim na północnym wschodzie nie możemy wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

Jednak największym zagrożeniem ze strony pogody podczas nocy z niedzieli na poniedziałek będzie wiatr. Bardzo silny wiatr w południowej i zachodniej Polsce. W górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Na Śnieżce porywy wiatru przekroczą 170 km/h – 180 km/h. O dynamicznej pogodzie w najbliższych godzinach będziemy informowali Was na bieżąco.

Prognozowane są burze w obrębie frontu chłodnego, zwłaszcza na południowym-zachodzie i południu Polski wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek. Prawdopodobne jest powstanie linii szkwału.

Symulowane echa radarowe na najbliższe kilkanaście godzin według modelu SWISS-HD

Prognozowane, symulowane echa radarowe i prawdopodobny rozwój burz nad obszarem woj. dolnośląskiego wieczorem w niedzielę. Następnie prawdopodobny jest rozwój linii szkwału szybko propagującej na froncie chłodnym na południowy-wschód. Na jej trasie porywy przekroczą ponad 100 km/h – 130 km/h. Niewykluczone są nawet punktowe tornada szkwałowe.

Burze najpóźniej dotrą do woj. małopolskiego i podkarpackiego.

Najgroźniejsze burze są prognozowane w południowej części Polski. Porywy wiatru przekroczyć mogą 120 km/h. Niewykluczone tornada szkwałowe.

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

W nocy z niedzieli na poniedziałek należy się spodziewać szkód (miejscami licznych) w postaci powalonych konarów, jak i całych drzew, uszkodzonych elementów sieci elektroenergetycznych i brakach w dostawach energii elektrycznej, jak i nawet uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Aktualna temperatura tutaj

Położenie opadów i burz tutaj

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk