Pogoda na noc z poniedziałku na wtorek. Zanikające groźne burze, wymiana masy powietrza

W nocy z poniedziałku na wtorek strefa pofalowanego frontu atmosferycznego odsuwać będzie się znad Polski nad Ukrainę. Pozostajemy jednak w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia związanym z wypełniającym się niżem znad Europy Zachodniej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.10.2020, 00 UTC

Początkowo w pierwszej połowie nocy możliwe burze w centrum oraz na wschodzie i północnym-wschodzie Polski. Strefa burz ma stopniowotracić na intensywności po zachodzie słońca.

Zachmurzenie będzie małe do umiarkowanego na południu kraju, gdzie wystąpią głównie chmury piętra wysokiego. Na północy kraju duże z możliwymi opadami atmosferycznymi.

Prognozowana temperatura powietrza na noc z poniedziałku na wtorek przez model SWISS-HD i ICON.

Prognozowany obszar opadów, ilość chmur oraz prawdopodobnych lokalnych burz w nocy z poniedziałku na wtorek.

Po godzinie 24 nie powinno już nigdzie grzmieć w Polsce.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

Komentarz o sytuacji burzowej w pierwszej części nocy z poniedziałku na wtorek według IMGW-PIB

Burze mogą przybierać formę superkomórek, jak i też mezoskalowego układu konwekcyjnego Mogą im towarzyszyć porywy wiatru do 80 km/h, a punktowo do 90 km/h. Opady zwykle będą wynosić około 15 mm ponieważ burze będą wyraźnie przemieszczać się na północ i północny wschód, jednak istnieje ryzyko kumulowania sum opadów do 25-35 mm, przede wszystkim na Warmii i Mazurach. W drugiej połowie nocy opady i burze odsuną się na północ i będą zanikać – poinformowała Anna Woźniak z IMGW-PIB.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ