15 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Burze w Polsce, silny wiatr i wysoka temperatura

Podczas nadchodzącej nocy Polska znajdzie się pod wpływem wtórnego niżu, jaki znad Czech i Niemiec przemieści się nad południowo-zachodnią część Polski. Z tym układem niskiego ciśnienia związany będzie system frontów atmosferycznych. W dalszym ciągu napływać będzie z południa masa pochodzenia zwrotnikowego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.10.2020, 00 UTC

Noc z soboty na niedzielę będzie nadzwyczaj ciepła w naszej części Europy. Termometry za sprawą napływu powietrza zwrotnikowego pokażą od 14°C do 20°C. Najwyższe wartości zanotowane zostaną na południu, południowym-zachodzie oraz zachodzie i w centrum.

Prognoza temperatury przez wybrane modele numeryczne na drugą część nocy z soboty na niedzielę.

Zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane, okresowo wzrastające do dużego. Miejscami wystąpią opady deszczu, a na zachodzie, południowym-zachodzie i częściowo południu możliwe burze.

Występować będzie silny poziomy przepływ mas powietrza po wschodniej stronie rozległego niżu znad Wysp Brytyjskich.

Komunikat IMGW-PIB na noc

Wartości ścinania wiatru, zwłaszcza w pobliżu wtórnego ośrodka niżowego będą znacznie podwyższone i osiągać będą do 30-35 m/s w warstwie 0-6 km. Dynamiczne wymuszenia związane z obecnością strefy frontu atmosferycznego będą wspomagać ruchy pionowe powietrza. Z tego powodu właśnie na południowym zachodzie prognozowane są warunki umożliwiające utworzenie się burz. Burze te występować będą lokalnie, ale duża dynamika atmosfery może skutkować występowaniem silniejszych porywów wiatru do 70-80 km/h. Opady deszczu nie powinny przekraczać 15 mm – poinformował Jakub Gawron, synoptyk IMGW-PIB.

Prognozowany obszar burz według IMGW-PIB

W nocy na obszarach górskich i podgórskich utrzyma się silny porywisty wiatr powyżej 100 km/h. W szczytowych partiach gór porywy osiągną nawet 130-150 km/h. Wiatr fenowy podnosić ma wyraźnie temperaturę powietrza na południu Polski.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I CHMUR ORAZ BURZ TUTAJ