Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Burze z gradem głównie na wschodzie. Aktywny front chłodny nad Polską

Podczas nadchodzącej nocy Polska znajdzie się jeszcze w obszarze obniżonego ciśnienia, chociaż od zachodu zacznie rozbudowywać się klin wyżowy. Z północnego-zachodu na wschód kraju przemieszczać ma się chłodny front. Ponadto tuż za nim przemieszcza się drugorzędny front chłodny.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.08.2020, 00 UTC

W nocy burze możliwe są niemal w całym kraju. Najgroźniejsze będą we wschodniej połowie Polski, gdzie mogą im towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm, porywy wiatru do 90 km/h (zwłaszcza początkowo) oraz grad – informują synoptycy IMGW-PIB.

Zachmurzenie będzie przeważnie duże, lecz możliwe są miejscami większe przejaśnienia. W wielu miejscach możliwe opady i zjawiska burzowe. Najgroźniejsze burze początkowo na wschodzie. Temperatura minimalna od 15°C do 20°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany. W czasie burz porywy do 90km/h, początkowo możliwe do 100km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w nocy według wybranych modeli numerycznych

Prognozy numeryczne wskazują, że w strefie frontu oraz tuż za frontem występować będą korzystne warunki do rozwoju burz. Inicjacja konwekcji następować ma również linii zbieżności wiatru poprzedzającej front oraz na drugorzędnym froncie chłodnym.

Burze przybierać mogą formę struktur wielokomórkowych, początkowo także lokalnych superkomórek burzowych.

Burzom mogą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm, porywy wiatru do 90 km/h (zwłaszcza początkowo) oraz grad.

Drugim obszarem gdzie burze będą możliwe jest zachód i północny zachód kraju, gdzie za frontem zacznie napływać chłodniejsze, ale również chwiejne powietrze. Tam burze powinny szybciej zanikać niż na wschodzie w strefie frontu. Mogą im towarzyszyć opady deszczu miejscami sięgające 15-20 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h – informuje Burza-Alert IMGW

Prognoza opadów i zachmurzenia oraz ciśnienia wyskalowanego do poziomu morza według modelu ECMWF. Lokalnie burze we wschodniej połowie kraju występować mogą przez całą noc.