W nocy z wtorku na środę Polska pozostanie pod wpływem mroźnego wyżu barycznego o imieniu „JURGEN” z centrum nad Białorusią. Utrzyma się jeszcze napływ przetransformowanego, suchego powietrza arktycznego. z północnego-wschodu, ale wraz dalszą wędrówką wyżu ulegać ma zmianie na wschodni.
Sytuacja synoptyczna na dzień 25.03.2020. 00 UTC
Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 25.03.2020, 00 i 06 UTC ukazująca jaką drogę pokonało powietrze w ciągu 7 dni zanim dotarło do Polski, jak widać są to rejony Arktyki.
W nocy z wtorku na środę będzie w całym kraju bezchmurnie, bądź występować ma zachmurzenie małe. Temperatura wyniesie na ogół -8°C do -4°C; nad morzem około -3°C, lecz miejscami w centrum i na wschodzie spadek temperatury do -10°C, Mroźna ma być w kotlinach sudeckich do -12°C, a w dolinach karpackich do -18°C. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie okresami porywisty, wschodni i południowo-wschodni. W Sudetach porywy wiatru maksymalnie do 70 km/h, w Karpatach do 90 km/h, może powodować zamiecie śnieżne.
Tak zimna była noc z poniedziałku na wtorek w Polsce. Nadchodząca będzie podobna.
Prognoza pogody na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB) miejscami będzie chłodniej, niż prognozują to synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego
Najcieplej ma być podczas nadchodzącej na polskim wybrzeżu na pozostałym obszarze Polski wyż zbudowany w arktycznym powietrzu sprzyjać ma występowaniu niskich temperatur, braku chmur i słabej siły wiatru. Lokalnie możliwy rozwój smogu. Zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich i na osiedlach domków jednorodzinnych.
Miejscami w Tatrach wystąpią najbliższej nocy spadki temperatury poniżej -16 stopni.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC