Pogoda na noc ze środy na czwartek dla Polski. Zanikające szybko burze z gradem. Niż o imieniu “YVONNE”

Środa zgodnie z prognozami przyniosła burze w zachodniej części Polski. Miejscami wystąpiły podtopienia, zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej, gdzie burza w Strzelcach Krajewskich doprowadziła do zalania miejscowości. W nocy ze środy na czwartek burze zaczną zanikać.

Podczas nadchodzącej nocy na krańcach wschodnich zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze Polski umiarkowane oraz duże. W zachodniej połowie kraju przelotne opady deszczu, miejscami zagrzmieć może również w centrum. Na termometrach zobaczymy od 10°C do 18°C. Wiatr przeważnie słaby, z kierunków zmieniających się, miejscami na wybrzeżu umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz porywy do 70 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w nocy ze środy na czwartek przez model ICON.

W nocy ze środy na czwartek nasz kraj będzie pod wpływem niżu “YVONNE” z centrum nad północną Polską. Z zachodu na wschód powoli wędrować ma front okluzji. Tuż za frontem stopniowo zacznie napływać nieco chłodniejsze polarnomorskie.

Najprawdopodobniej w pierwszej części nocy burze będą zwłaszcza występować w obrębie niżu i frontu zokludowanego. Powietrze w zasięgu wiru niżowego będzie wilgotne oraz ciepłe, na skutek wymuszenia ruchów wznoszących przez niż oraz frontu okluzji burze spodziewane są miejscami jeszcze na zachodzie, chociaż po zachodzie słońca natężenie zjawisk konwekcyjnych ma być mniejsze niż w ciągu dnia.

Najgroźniejsze burze wystąpić powinny w pierwszej wieczorem i w części nocy, chociaż niewykluczone, że grzmieć będzie również po godzinie 24, lecz o marginalnym natężeniu.

W czasie burz opady do 25 mm, miejscami drobny grad i silniejszy wiatr do 70 km/h.

Prognozowany obszar burz w nocy ze środy na czwartek (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar opadów i burz w nocy ze środy na czwartek.