Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na pokazy Świdnik Air Festival 2019 r: Możliwe gwałtowne burze z gradem


Od dłuższego czasu obserwujemy z dużą uwagą prognozy na nadchodzący weekend. Niestety nie mamy dobrych wieści. W pierwszy dzień imprezy plany organizatorom mogą pokrzyżować lokalne burze. Zdecydowanie lepiej wyliczenia wygląda na niedzielę, gdy za frontem rozwinie się mobilny wyż, jaki przyniesie poprawę pogody.

Jutro przez Polskę z zachodu na wschód będzie przemieszczał się front chłodny związany z niżem o imieniu „IVAN” ulokowany nad wodami Morza Bałtyckiego, wiele wskazuje, że poprzedzać będzie go linia zbieżności wiatru. Za frontem napłynie chłodniejsze i stabilne powietrze polarne morskie, ale przed frontem nadal będzie zalegało ciepłe i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Prognozowany jest rozwój burz, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju o dużej intensywności.

Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 8.06.2019 r. godzina 12 UTC

Sobota będzie ostatnim tak gorącym dniem na obszarze Polski w tym tygodniu. Na termometrach na obszarze województwa lubelskiego zobaczymy od 26°C do 29°C. Przed frontem napływać ma gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego o dużej zawartości pary wodnej.

Dlatego z powodzeniem już od godzin południowych na obszarze województwa lubelskiego tworzyć będą się burze. Warunki w troposferze sprzyjać mają przeważnie pojedynczym komórkom burzowych oraz strukturom wielokomórkowym o niskim stopniu zorganizowania.

Podstawowym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu w wysokości od 10 mm do 40 mm, punktowo więcej, prowadząc nawet do podtopień.

Czy burze akurat pojawią się nad świdnickim lotniskiem ciężko powiedzieć. Są jednak na to bardzo duże szanse, zwłaszcza w drugiej części dnia i popołudniu, ponieważ przed frontem chłodnym związanym z niżem „IVAN” występować ma silna strefa zbieżności wiatru w dolnej troposferze. To głównie na niej oczekiwana jest największa aktywność burzowa. Przemieszczać ma się z zachodu na wschód.

Pojawienie się burz w rejonie lotniska oraz nad samym Świdnikiem może w znacznym stopniu pokrzyżować plany organizatorom. Tym bardziej, że nad jednym obszarem przechodzić może nawet kilka burz. Wykonywanie operacji lotniczych w obrębie chmur Cumulonimbus jest skrajnie niebezpieczne. Nie tylko chodzi tu o wysokość podstaw chmur Cb, ale także o gwałtowne prądy zstępujące, szczególnie groźne dla statków powietrznych. Mikroszkwały (ang. microburst) były przyczyną niejednej katastrofy lotniczej. Samoloty narażone są na nie zwłaszcza na niskich wysokościach, ale także podczas startu i lądowania.

Sobotnie warunki faworyzować mają na ogół mokrą odmianę zjawiska mikroszwału. Dobrze widoczną dla obserwatora. Zdecydowanie bardziej niebezpieczna jest sucha, gdyż dostrzeżenie jej jest niemal niemożliwe. Do wykrywania zjawiska microburst bardzo często używa się radarów meteorologicznych.

Oprócz silnych prądów zstępujących groźne są także wyładowania atmosferyczne dla lotnictwa.

Intensywność burz w sobotę na obszarze wschodniej Polski może być duża, zwłaszcza popołudniu. Oprócz ulewnego deszczu prawdopodobne są lokalne opady gradu od 1 cm do 4 cm. Prędkość wiatru może osiągnąć 90 km/h.

Burze miejscami w regionie utrzymają się do pierwszej części nocy, następnie osłabną.

Poprawa pogody na drugi dzień pokazów lotniczych

Modele numeryczne zgodnie prognozują, że na zdecydowanie lepszą sytuacje pogodową przyjdzie nam poczekać do niedzieli. Wtedy za frontem chłodnym, który przemieści się poza Polskę pojawi się wędrowny wyż, w strefie osiadania chłodnego powietrza.

Ruchy zstępujące w wyżu w skuteczny sposób blokować mają rozbudowę pionową chmur kłębiasto-deszczowych. Wiele wskazuje, że nie zabraknie także zachmurzenia piętra średniego i wysokiego. Nie powinno ono jednak utrudnić pokazów lotniczych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 9.06.2019 r. widoczne centrum mobilnego wyżu o imieniu „RENATE” nad Polską, jaki przyniesie poprawę pogody

Znad Morza Bałtyckiego do Polski napływać ma nieco chłodniejsze powietrze. Na termometrach zobaczymy od 23°C do 25°C. Silna operacja słoneczna pomimo napływu chłodniejszego powietrza w skuteczny sposób podniesie temperaturę powietrza.

Podsumowując, sobota według modeli numerycznych wygląda najmniej korzystnie pod kątem pokazów lotniczych, jakie odbędą się w Świdniku (woj. lubelskie), dlatego, że prawdopodobne są gwałtowne burze. Czy przejdą one w rejonie Świdnika oraz nad samym lotniskiem, ciężko powiedzieć, ale mając na uwadze nasuwającą się od zachodu linie zbieżności wiatru przed frontem w warstwie 0-2 km, wydaje się to całkiem prawdopodobne. Zdecydowanie lepsza pogoda ma panować w niedzielę, gdy cała Polska znajdzie się już pod wpływem wyżu, w nieco chłodniejszym powietrzu pochodzenia polarnego. Dlatego nigdzie nie będzie padać.

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Położenie opadów i burz poniżej