Pogoda na poniedziałek (3.06.2019 r.) Nawet 31 stopni w Polsce i lokalne burze tylko na południu

W poniedziałek Polska będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia jedynie krańce zachodnie i południowe będą w zasięgu zatoki niżowej. Pozostaniemy w ciepłej polarnej masie powietrza, na południu nieco bardziej wilgotnej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.06.2019 r.

Prognoza pogody na poniedziałek według IMGW-PIB

3 czerwca warunki do powstawania słabych będą jedynie na krańcach południowych i południowo-zachodnich, głównie na obszarach górskich i podgórskich, gdzie duży wpływ odegra orografia terenu. Dla tej części Polski prognozowane jest podwyższona energia dostępna drogą konwekcyjną od 800 J/kg do 1600 J/kg, natomiast zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery wyniesie od 24 mm do 28 w polu chwiejności. Lifted Index wyniesie natomiast od -6°C do -3 °C ). Gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą wyniesie około 6°C/km, zatem nie dużo.


Mając na uwadze niewielki przepływ mas powietrza w polu słabogradientowym, burze będą występować na ogół formie pojedynczych, izolowanych komórek, punktowo możliwe słabo zorganizowane i nietrwałe multikomórki. Podstawowym zagrożeniem będą opady deszczu sięgające 10 mm, lokalnie 15 mm. Burzom mogą towarzyszyć porywy wiatru do 60 km/h.

Prognozowany obszar lokalnych słabych burz według IMGW-PIB na poniedziałek

Poza omawianymi obszarami deszcz nie spadnie, cieszyć będziemy się iście letnią, wręcz gorącą aurą. Na zachodzie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed upałem.

Dotyczy one całej Ziemi Lubuskiej


Ostrzeżenia meteorologiczne:

Upał
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 80%

Przebieg: Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C.
Uwagi: Brak.


Ostrzeżenie 25/2019
Ważne:
Od: 2019-06-03 13:00
Do: 2019-06-05 17:00
synoptyk IMGW-PIB: Barbara Wrzesińska
Czas wydania: 2019-06-02 11:48
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu

Zdecydowanie więcej burz wystąpi we wtorek i obejmą m.in wschód, południe, ale także zachód Polski. W poniedziałek podamy więcej informacji.

Położenie opadów i burz w poniedziałek poniżej

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl