Pogoda na sobotę 16.05.20 r. Słoneczny, przyjemny dzień w Polsce. Burze nie wystąpią, opady na północy

Większość Polski dzisiaj znajdzie się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia z Centrum nad Węgrami. Wyż QUIRINIUS zapewni nam słoneczną, umiarkowanie ciepłą pogodę. Piszę o umiarkowanym cieple, gdyż wciąż pozostajemy pod wpływem chłodniejszych mas powietrza polarno-morskich. Nieco gorsza pogoda panować może na północy Polski. Regiony północne kraju dostaną się pod wpływ chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem z północy kontynentu.

Sobota w Polsce przyniesie umiarkowane temperatury. Nie będzie bardzo ciepło, za to w całym kraju słupki rtęci wskażą podobne wartości temperatur. Najchłodniej będzie na północy kraju. Termometry nad morzem oraz na Warmii i Mazurach wskażą dziś 13 stopni powyżej zera.

Im bardziej na południe, tym cieplej. Jednak nie będą to wzrosty mocno odczuwalne. W centrum kraju 14 stopni, na południu słupki rtęci wzrosną dziś do 15 kresek. Widzimy więc, że temperatura w Polsce w sobotę rozłoży się dość solidarnie.

Prognoza pogody na dzień (IMGW-PIB)

Na przeważającym obszarze kraju dzisiaj nie prognozujemy zachmurzenia. Tylko regiony północne, będące pod wpływem niżu znad Skandynawii pokryją się dziś chmurami. Na krańcach Polski północnej i północno-wschodniej możliwe dziś będą przelotne opady deszczu. Nie powinny to być opady intensywne. Nad Polską w sobotę nie wystąpią burze, ani inne groźne zjawiska pogodowe.

Sobota będzie mocno wietrzna w północnej części kraju. Na południu będzie praktycznie bezwietrznie. Jednak już w regionach centralnych porywy wiatru sięgać będą 40 km/h. Na północy kraju wiać może z prędkością nawet 70km/h. To już są porywy wiatru, które powodują mocny dyskomfort podczas przykładowo spacerów po plaży.