Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na weekend 3-4 września. Możliwe są przymrozki gruntowe?

Pogoda na weekend 3-4 września. Możliwe przymrozki w Polsce?

Wciąż znajdujemy się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia z okolic Norwegii. Powoduje to spływ chłodnych mas powietrza do naszego regionu. Wciąż chłodno jest również w Polsce. Nocami temperatury spadają lokalnie w okolice 4 stopni Celsjusza. W miejscach nizinnych, wąwozach, a także w okolicach rzek i zbiorników wodnych nie można wykluczyć porannych, przygruntowych przymrozków.

Spis treści:

Pogoda na weekend. Chłodna noc z piątku na sobotę

O pogodzie w piątek 2 września pisałem w porannych wpisie, więc tutaj nie będę się nad tym rozpisywał. Czeka nas dziś dzień z umiarkowaną temperaturą w okolicach 20 stopni. Wyż przyniesie nam również dużo słońca, a opady możliwe są jedynie na krańcach Polski Północnej. Dużo chłodniej zrobi się za to w nocy z piątku na sobotę.

Pogoda na weekend. Bardzo zimne noce
Pogoda na weekend. Bardzo zimne noce

Bardzo chłodno zrobi się na wschodzie kraju. Temperatury nocą spadną poniżej 10, a nawet poniżej 8 stopni Celsjusza. Najchłodniej na północnym wschodzie, gdzie temperatury spadną nawet w okolice 4-5 stopni. To prognoza temperatury na wysokości 2 metrów. Przy gruncie pierwsze przymrozki są nie wykluczone już najbliższej nocy. Po bardzo chłodnej nocy nadejdzie umiarkowanie ciepła, ale pogodna sobota.

Pogoda na weekend. Co aura przyniesie nam w sobotę 3 września?

W sobotę nadal znajdowali będziemy się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia z północy kontynentu. W związku z tym czeka nas kolejny słoneczny dzień z małą ilością opadów atmosferycznych. Co ciekawe, kilka z modeli widzi zaskakujące opady na południowym wschodzie kraju. Wiele wskazuje na to, że miałby się tam wykształcić płytki niż przynosząc sporo opadów. Te wystąpią z pewnością na Słowacji, czy na Ukrainie. Czy wkroczą do Polski południowo wschodniej? Więcej będę wiedział podczas pisania dla Was jutrzejszej, porannej prognozy pogody. Dziś tylko zaznaczam, że opady takie są w sobotę możliwe.

Pogoda na weekend. Opady deszczu blisko Polski
Pogoda na weekend. Opady deszczu blisko Polski

Zachmurzenie w kraju może być większe na południowym wschodzie (co jednak uszczegółowię jutro z rana). Na pozostałym obszarze Polski sobota 3 września przyniesie nam bardzo dużo słońca. Nie mogę napisać, że niebo będzie bezchmurne, gdyż chmury będą pojawiały się w kraju. Spływa do nas chłodna, ale i chwiejna masa powietrza. W związku z tym w dzień, w skutek również pionowego gradientu temperatury dochodzi do rozwoju chmur kłębiastych. W większości przypadków chmury te nie wypiętrzają się na tyle wysoko, by dawać opady. Jednak lokalnie słabe opady deszczu nie są wykluczone w sobotę. Zwłaszcza na północy kraju. Wiatr w sobotę będzie odczuwalny w całej Polsce. Nie będzie to wiatr silny, jednak odczuwalny. Z map modeli wynika, że najmocniej, do 50 km/h wiać może na zachodzie i północy Polski. Słabiej, do 20-30 km/h wiatr wiać może w pozostałych regionach. (Prognoza temperatur powietrza na weekend w dalszej części tekstu)

Prognoza pogody na niedzielę 4 września

W niedzielę prawdopodobnie czeka nas silniejszy wiatr na zachodzie kraju. Związane będzie to z silną wichurą, która w weekend pojawi się na zachodzie Europy W regionie Wysp Brytyjskich rozwinął się głęboki niż. W związku pogoda na weekend w zachodniej Europie przebiegnie pod znakiem dużej dynamiki i wiatru. Wróćmy jednak do kraju.

Pogoda na weekend. Silniejszy wiatr w niedzielę
Pogoda na weekend. Silniejszy wiatr w niedzielę

Na zachodzie Polski porywy wiatru przekraczały będą 50 km/h. Możliwe, że na Pomorzu Zachodnim wiało będzie jeszcze mocniej. Na pozostałym obszarze Polski wiatr odczuwalny, ale niezbyt silny, dochodzący do 20-30 km/h. Niewiele zmieni się pod kątem opadów atmosferycznych. Pogoda na weekend przyniesie nam bardzo mało opadów. Tak będzie również w niedzielę. Słabe, przelotne i bardzo lokalne opady deszczu możliwe będą w niedzielę w południowej części kraju. Po więcej szczegółów zaproszę oczywiście na niedzielny poranek, kiedy to opracuję szczegółową prognozą pogody na ten dzień. Teraz zapraszam na prognozę temperatur powietrza na sobotę i niedzielę.

Pogoda na weekend. Jakie czekają nas temperatury powietrza?

Prognoza temperatury na sobotę 3 września
Prognoza temperatury na sobotę 3 września

Na koniec części wpisu dotyczącego soboty słów kilka o temperaturach powietrza. Na mapie prognozy temperatury również widać wpływ płytkiego niżu na temperatury blisko południowego wschodu kraju. Możliwe jednak, że ten płytki niż wcale nie będzie nas jutro dotyczył. Na pewno w większości regionów kraju temperatury przekroczą w sobotę 20 stopni Celsjusza. Najcieplej w pasie centralnym kraju. Od Gorzowa Wielkopolskiego, po północ lubelskiego. W tym pasie temperatury w dzień sięgać będą 23 stopni Celsjusza. To już fajne, przynoszące komfort termiczny wartości temperatur. Chłodniej na krańcach północnych i południowych kraju. Nad morzem i w górach termometry w sobotę wskazywały będą poniżej 20 stopni. Sprawdzaj aktualną temperaturę powietrza dla Polski.

Pogoda na weekend. Prognoza temperatury na niedzielę 4 września
Pogoda na weekend. Prognoza temperatury na niedzielę 4 września

Dla kolejnego dnia weekendu prognozy widzą możliwe niższe temperatury na południu kraju. Spowodowane jest to prawdopodobnym zachmurzeniem w południowej Polsce. Jeśli scenariusz z większym zachmurzeniem na południu sprawdziłby się, to lokalnie termometry nie pokazałyby w niedzielę 13 stopni Celsjusza (cooo??). Jak widać więc czeka nas chłodny weekend. Noce z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę mogą przynieść nawet lokalne, przygruntowe przymrozki.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk