Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na weekend dla Polski: Nawet 34°C i gwałtowne burze z gradem


Od upałów odpoczywa dziś przeważający obszar Polski. Jedynie na południowym-wschodzie i wschodzie zalega w piątek powietrze zwrotnikowe, tam znajduje się pofalowany front atmosferyczny. W sobotę na chwilę upał wróci niemal do całej Polski, ale po przejściu frontu chłodnego ochłodzi się wyraźnie na zachodzie w niedzielę. Czeka nas dynamiczna aura z gwałtownymi burzami.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

W sobotę nad zachodnią Polskę wkroczy niż znad Niemiec, ale od południowego-wschodu napływać zacznie ponownie bardzo ciepła masa o cechach zwrotnikowych, w którym z powodzeniem tworzyć mają się zbieżności wiatru. W południowo-wschodniej części RP zaznaczy się jeszcze płytka zatoka niżowa, natomiast północno-wschodnia część naszego kraju będzie w zasięgu wyżu znad Bałtyku, jakie ma być chłodne i stabilne.

Sytuacja synoptyczna na dzień 15.06.2019 r. godzina 12 UTC

Na wschodzie Polski

W powietrzu pochodzenia zwrotnikowego, które będzie bardzo wilgotne (TPW 32-40 mm) i chwiejne (LI nawet do -8), w godzinach popołudniowych w wyniku dziennego nagrzania rozwiną się burze w postaci izolowanych komórek, lub niezorganizowanych klastrów, które wolno będą odsuwać sie na wschód. Będą z nimi związane opady deszczu do 15-20 mm, a w przypadku bardzo wolnego ruchu lokalnie do 30 mm, ponadto porywy wiatru do 60-70 km/h oraz grad do 2 cm – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zachód Polski

W powietrzu zwrotnikowym na zachodzie Polski będą zgromadzone bardzo duże zapasy wilgoci (TPW 36-44 mm, lokalnie do 50 mm) oraz energii dostępnej dla konwekcji (CAPE nawet 3500-5000 J/kg). Powietrze będzie bardzo chwiejne (LI do -10, pionowy gradient termiczny w warstwie 800-600 hPa około 0,85°C/100 m. Należy jednak podkreślić, że znaczącymi czynnikami ograniczającymi inicjację konwekcji będzie inwersja temperatury w dolnej troposferze oraz ograniczone zasoby wilgoci przy gruncie. W godzinach popołudniowych, gdy dojdzie do przełamania inwersji w wyniku dziennego nagrzania i zwiększenia wilgoci, szczególnie w strefie konwergencji wiatru, dojdzie do bardzo szybkiego rozwoju gwałtownych i silnych burz. Będą one zorganizowane wzdłuż linii zbieżności, a zwiększone wartości ścinania wiatru sugerują możliwość tworzenia się burz dobrze zorganizowanych i superkomórkowych. Będą z nimi związane intensywne opady deszczu, ale ponieważ burze będą stosunkowo szybko się przemieszczać, to sumy opadów prognozowane są na poziomie 20-30 mm, lokalnie do 40 mm. Burze mogą generować bardzo silne porywy wiatru do 100-115 km/h (nawet w postaci linii szkwałowej) oraz duży grad do 6-8 cm. Najintensywniejsze zjawiska będą miały miejsce wieczorem i później w nocy z soboty na niedzielę – dodaje Anna Woźniak z IMGW-PIB.

Prognozowany obszar burz w sobotę (IMGW-PIB)

Ochłodzenie w niedzielę na zachodzie

W niedzielę masa zwrotnikowa pozostanie tylko w centrum, na południu oraz wschodzie. Nad pozostałą część Polski napłynie dużo chłodniejsze i suchsze powietrze pochodzenia polarno-morskiego. Dodatkowo za frontem zacznie rozbudowywać będzie się wyż znad Azorów. Na przedłużeniu klina następnie, w strefie osiadania chłodnego powietrza, uformuje się mobilny układ wysokiego ciśnienia.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.06.2019 r. 12 UTC

W niedzielę silne burze możliwe są również na wschodzie.

Prognozowany obszar lokalnych burz w weekend przez IMGW-PIB

Wkrótce więcej informacji na

www.fanipogody.pl

Położenie opadów i burz poniżej