Pogoda na Wszystkich Świętych 2019 dla Polski. Słońce, deszcz czy może burze?

Pogoda na Wszystkich Świętych 2019. Słońce, deszcz czy może burze. Sprawdźmy, jaka pogoda czeka nas 1 listopada w Polsce.

Od kilku dni z dużą uwagą przyglądamy się prognozom modeli numerycznych na 1 listopada 2019. Ze względu na coraz krótszy okres czasu do tego terminu, prognozy modeli są coraz bardziej zbieżne.

Kilka dni temu modele prognozowały atak zimy 1 listopada w naszej części Europy w związku z wędrówką niżu z południa. Na szczęście wyliczenia uległy zmianie, ale pierwszy dzień listopada będzie chłodny, lecz w wielu miejscach zamiast chmur być może ujrzymy Słońce.

Pogoda. Wyż ma kształtować aurę 1 listopada 2019

Pomiędzy modelem GFS a europejskim ECMWF w dalszym ciągu są rozbieżności. Jednak te dwa główne modele są zgodne, że na atak zimy nie mamy co liczyć 1 listopada.

Model GFS prognozuje, że w przyszły piątek Polska znajdzie się pod wpływem wyżu z centrum nad południową częścią naszego kraju. Według amerykańskiego modelu przynieść mogłoby to pogodną aurę w całym kraju. Należy mieć jednak na uwadze, że w półroczu chłodnym układy wysokiego ciśnienia nie zawsze przynoszą słoneczną pogodę. Jednak GFS wskazuje, że opady prawdopodobnie nie wystąpią. Położenie centrum wyżowego może ulec jeszcze zmianie.

Wariant ECMWF na 1 listopada dla Polski

Prognoza modelu ECMWF różni się nieco od tej, którą prezentuje amerykański GFS. Jedynie wschodnia i południowa część Polski znaleźć by się mogła pod wpływem wyżu, natomiast od zachodu obejmować nas by miała zatoka rozległego, wieloośrodkowego niżu znad Wysp Brytyjskich. Prawdopodobnie dopiero wieczorem w piątek na zachodzie mogą wystąpić opady deszczu, choć może ulec to jeszcze zmianie ze względu na odległy termin.

Temperatura prognozowana przez model ECMWF

Prawdopodobnie w całym kraju temperatura 1 listopada nie przekroczy 10 stopni. Na ogół oscylować ma w okolicach 5-8 stopni według modelu ECMWF.

Wariant modelu ECMWF na 1 listopada 2019

Pogoda. Nieco chłodniejszy GFS

Wariant amerykańskiego modelu jest inny niż europejskiego ECMWF. W całym kraju ma być jednak poniżej 10 stopni. Najcieplej, bo około 8-9 stopni na zachodzie, na pozostałym obszarze poniżej 6 st.C.

Model GFS prognozuje, że w naszej części Europy zalegać będzie arktyczne powietrze

Również wiązki GFS wskazują, że w naszej części Europy zalegać będzie arktyczne powietrze, natomiast temperatura będzie kilka stopni poniżej normy wieloletniej

Dla Warszawy przykładowo żadna z wiązek nie przekracza 7 stopni na 1 listopada, zbliżona prognoza jest również dla innych miast

Wiązki oscylują przeważnie w przedziale od 4 do 7 stopni w ciągu dnia. Dlatego takiej temperatury należy spodziewać się 1 listopada 2019 w Polsce.

*Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie