Pogoda na Wszystkich Świętych 2019. Słońce, deszcz czy może burze. Sprawdźmy, jaka pogoda czeka nas 1 listopada w Polsce.
Od kilku dni z dużą uwagą przyglądamy się prognozom modeli numerycznych na 1 listopada 2019. Ze względu na coraz krótszy okres czasu do tego terminu, prognozy modeli są coraz bardziej zbieżne.
Kilka dni temu modele prognozowały atak zimy 1 listopada w naszej części Europy w związku z wędrówką niżu z południa. Na szczęście wyliczenia uległy zmianie, ale pierwszy dzień listopada będzie chłodny, lecz w wielu miejscach zamiast chmur być może ujrzymy Słońce.
Pogoda. Wyż ma kształtować aurę 1 listopada 2019
Pomiędzy modelem GFS a europejskim ECMWF w dalszym ciągu są rozbieżności. Jednak te dwa główne modele są zgodne, że na atak zimy nie mamy co liczyć 1 listopada.
Model GFS prognozuje, że w przyszły piątek Polska znajdzie się pod wpływem wyżu z centrum nad południową częścią naszego kraju. Według amerykańskiego modelu przynieść mogłoby to pogodną aurę w całym kraju. Należy mieć jednak na uwadze, że w półroczu chłodnym układy wysokiego ciśnienia nie zawsze przynoszą słoneczną pogodę. Jednak GFS wskazuje, że opady prawdopodobnie nie wystąpią. Położenie centrum wyżowego może ulec jeszcze zmianie.
Wariant ECMWF na 1 listopada dla Polski
Prognoza modelu ECMWF różni się nieco od tej, którą prezentuje amerykański GFS. Jedynie wschodnia i południowa część Polski znaleźć by się mogła pod wpływem wyżu, natomiast od zachodu obejmować nas by miała zatoka rozległego, wieloośrodkowego niżu znad Wysp Brytyjskich. Prawdopodobnie dopiero wieczorem w piątek na zachodzie mogą wystąpić opady deszczu, choć może ulec to jeszcze zmianie ze względu na odległy termin.
Temperatura prognozowana przez model ECMWF
Prawdopodobnie w całym kraju temperatura 1 listopada nie przekroczy 10 stopni. Na ogół oscylować ma w okolicach 5-8 stopni według modelu ECMWF.
Wariant modelu ECMWF na 1 listopada 2019
Pogoda. Nieco chłodniejszy GFS
Wariant amerykańskiego modelu jest inny niż europejskiego ECMWF. W całym kraju ma być jednak poniżej 10 stopni. Najcieplej, bo około 8-9 stopni na zachodzie, na pozostałym obszarze poniżej 6 st.C.
Model GFS prognozuje, że w naszej części Europy zalegać będzie arktyczne powietrze
Również wiązki GFS wskazują, że w naszej części Europy zalegać będzie arktyczne powietrze, natomiast temperatura będzie kilka stopni poniżej normy wieloletniej
Dla Warszawy przykładowo żadna z wiązek nie przekracza 7 stopni na 1 listopada, zbliżona prognoza jest również dla innych miast
Wiązki oscylują przeważnie w przedziale od 4 do 7 stopni w ciągu dnia. Dlatego takiej temperatury należy spodziewać się 1 listopada 2019 w Polsce.
*Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
Będzie śnieg i będą deszcze.
Aż na plecach czuję dreszcze.
I pochmurno i słonecznie.
Będą mgły, choć niekoniecznie.
Będzie wiatr albo bez wiatru.
Pójdę lub nie do teatru.
Będzie zimno, ciepło będzie.
Tu lokalnie albo wszędzie.
Po co wiązki odczytywać?
Lepiej będzie je zgadywać!
Mam wrażenie nieodparte.
Że to wszystko…
Odnośnie temperatury, doskonale sprawdzają się metody polegające na spojrzeniu na termometr za oknem oraz jak ludzie chodzą ubrani. Duża sprawdzalność. Podobnie ma się rzecz z opadami atmosferycznymi (czy to deszczu czy też śniegu). What you see is what you get – jak to mówią, choć nie w branży meteorologicznej. I jeszcze jedno…
Proza z gatunku science-fiction cieszy się niezmiennym zainteresowaniem na przestrzeni dekad. Zwłaszcza opisująca tematykę podróży kosmicznych. Można dzięki temu poznać jak będzie w przyszłości. Choć niekoniecznie akurat tak jak opisują. Tutaj na myśl przychodzą prognozy pogody, w których jest podobnie.