27 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Nadchodzi silny atak niżu genueńskiego. Spadnie nawet 50 cm śniegu w górach. Ulewy w Polsce i burze w Europie

Pogoda. Atak niżu genueńskiego. Spadnie nawet 50 cm śniegu w górach. Ulewy w Polsce i burze w Europie. Sprawdź, gdzie nadejdzie załamanie pogody.

W ciągu najbliższych 48 godzin nasz kraj znajdzie się pod wpływem układu niskiego ciśnienia o imieniu “AILTON”, który znad Morza Śródziemnego przez Nizinę Padańską i Bałkany przemieści się nad Ukrainę. Zatoka niżu z rodowodem śródziemnomorskim wraz z frontem okluzji sięgnie Polski, przynosząc opady na południu, centrum i wschodzie naszego kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.12.2019 godzina 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.12.2019 godzina 12 UTC, widoczny niż, który z rejonu Genui i Niziny Padańskiej przemieści się nad Ukrainę. przynosząc ulewy na nizinach i silny atak zimy w górach

Fala opadów potrwa dwa dni i rozpocznie się już w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na nizinach rozkład temperatury w dolnych warstwach troposfery sprzyjać będzie opadom deszczu, natomiast na obszarach podgórskich i górskich początkowo ma być to deszcz ze śniegiem, szybko przechodzący w śnieg. Opady utrzymają się we wschodniej połowie kraju jeszcze w nocy z wtorku na środę, stopniowo, wychodząc na Ukrainę.

Śnieg padać będzie nie tylko w Tatrach, ale również w Bieszczadach i Beskidach. Spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej od 20 cm do 40 cm.

Spodziewany zasięg opadów w nocy z niedzieli na poniedziałek

Poniedziałek z opadami w wielu miejscach Polski

Noc z poniedziałku na wtorek z deszczową pogodą

Wigilia deszczowa, ale śnieg tylko w górach i na obszarach podgórskich

W polskich górach do 24 grudnia 2019 spaść może nawet 30-50 cm śniegu. Punktowo pokrywa śnieżna będzie większa

Suma opadów do 24.12.2019 godzina 21, modele SWISS-HD, ECMWF, ICON-EU