Pogoda. Najpierw 31°C upał potem uderzenie atlantyckiego chłodu na chwilę i burze w Polsce

W najbliższych dniach czeka nas duża zmienność w pogodzie. Z upalnej aury szybko przejdziemy w chłodniejszy okres synoptyczny. Będzie to spowodowane spływem chłodnej masy powietrza znad Atlantyku. Temperatura poniżej normy wieloletniej wystąpi na przełomie lipca i sierpnia, ale tylko na moment.

Dziś, czyli 27 lipca 2020 burze występują we wschodniej kraju. Zaznacza się tu strefa rozmywającego frontu atmosferycznego wraz z poprzedzającą front linią zbieżności wiatru. Rozwój burz jest obserwowany na obszarze województwa lubelskiego. Położenie burz tutaj

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych na obszarze Polski wschodniej po godzinie 11 w poniedziałek.

W najbliższych dniach nie zabraknie również gwałtownych burz, które przechodzić będą zarówno w ciągu dnia, jak i też nocami.

We wtorek na południowym-zachodzie i zachodzie i częściowo w centrum Polski nie można wykluczyć upału, czyli przekroczenia 30 stopni.

Prognoza burz na wtorek (IMGW-PIB)

Burzowa ma być również noc z wtorku na środę oraz w środa we wschodniej połowie kraju.

W środę gorąca masa powietrza ograniczy swój wpływ do wschodniej połowie kraju, tam też nie można wykluczyć burz z gradem. Front atmosferyczny wypierać ma ciepłe i wilgotne powietrze, dlatego spodziewane są zjawiska burzowe.

Od czwartku na przeważającym obszarze Polski czeka nas silne ochłodzenie. Na północy Polski będzie nawet poniżej 20 stopni w ciągu dnia. Najcieplej, lecz bez dnia gorącego ma być na południu, centrum i wschodzie oraz częściowo zachodzie.

W piątek na zachodzie ponownie zacznie robić się gorąco. Tylko na północy oraz północnym-wschodzie i częściowo w centrum będzie w tym czasie poniżej 20 stopni.

Na początku sierpnia ponownie gorąco, a niewykluczone, że nawet upalnie zrobi się na zachodzie Polski.

Niewykluczone, że 2 sierpnia na zachodzie utrzyma się upał i temperatura przekroczy 31-32 stopnie, chociaż pomiędzy modelami na ten okres jest sporo rozbieżności.

Ponownie chłodniej zacznie robić się w okolicach 4 sierpnia. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem prognostycznym.