Pogoda. Niebezpieczny marznący deszcz. Śliskie drogi. LPR przerwał lot, nie wylądował samolot w Świdniku

Warunki pogodowe cały czas pogarszają się we wschodniej Polsce. Od kilku godzin obserwowane są w tej części kraju opady marznące, które w zetknięciu z podłożem zamarzają. Utrudnienia są nie tylko w ruchu lądowym, ale także powietrznym.

Oblodzenie jest nie tylko groźne dla pojazdów na drogach oraz osób poruszających się na chodnikach, ale także dla statków powietrznych.

Jeden z Czytelników poinformował nas o locie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w rejon południowej Lubelszczyzny z bazy Świdniku. Można było go obserwować na stronie Geoportal2.

Załoga śmigłowca przerwała lot ratowniczy ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne. Oblodzenie jest niezwykle groźne pomimo posiadającej przez statki powietrze instalacji antyoblodzeniowej i może prowadzić w skrajnej sytuacji nawet do katastrofy.

Decyzje o przerwaniu lotu zawsze podejmuje pilot, mając na uwadze warunki atmosferyczne i może odmówić wykonania misji z powodu pogarszającej się pogody.

Przed każdym lotem pilot zobligowany jest do zapoznania się z aktualnymi danymi meteorologicznymi, jak i też prognozami modeli numerycznych.

Status bazy na czerwono oznacza najczęściej brak warunków do lotów przez śmigłowce LPR, bądź zawieszenie dyżuru

Podobna sytuacja spotkała samolot lecący z okolic Dęblina do Świdnika. Zawrócił on do miejsca startu z powodu nasilającego się opadu marznącego deszczu, którzy zamarzał na szybie.

Nie lepiej jest na drogach. Kierowcy informują o licznych utrudnieniach w ruchu drogowym. Praktycznie nie ma przejazdu drogą Lublin – Biłgoraj (DW835). Gołoledź mogła być przyczyną groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego na obwodnicy Lublina, gdzie zderzył się samochód osobowy marki volvo z ciągnikiem siodłowym wraz z naczepą.

Zalecamy zachować szczególną ostrożność na drogach, ponieważ opady powodujący gołoledź przemieszczają się z południa na północ. Obejmują aktualnie północ Podkarpacia i przeważający obszar województwa lubelskiego. Przemieszczają się nad wschodnie Mazowsze i dalej Podlasie oraz Suwalszczyznę, gdzie dotrą w drugiej części dnia, lokalnie może być to deszcz ze śniegiem.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD ukazujące obszar opadów marznących