Pogoda. Niszczące burze przejdą dziś przez woj. mazowieckie. Zagrożona m.in Warszawa

Dziś od zachodu wkroczyła zatoka niżowa związana z układem niskiego ciśnienia znad Morza Północnego. Dodatkowo z południa na północ rozciąga się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego wzdłuż, którego przemieszczają się układy niskiego ciśnienia. Przed frontem zalega cieplejsze powietrze polarno morskie, natomiast za frontem znacznie chłodniejsze.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.10.2020, 12 UTC

Modele pogodowe od kilku dni prognozują wystąpienie silnego załamania pogody na obszarze woj. mazowieckiego. Burze rozwijać będą się w drugiej części dnia. Zwłaszcza w godzinach popołudniowych i późno popołudniowych.

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 2 m w drugiej części dnia.

Warunki panujące dziś w troposferze sprzyjać będą powstawaniu dobrze zorganizowane konwekcji. Będą to zarówno struktury wielokomórkowe, jak i też superkomórki burzowe. Nie można wykluczyć powstania nad Polską mezoskalowego układu konwekcyjnego, który może wpłynąć na pogodę popołudniu.

Rozwój burz wystąpi od wczesnych godzin popołudniowych. Zaleca się śledzenie danych radarowych i detektorów tutaj.

W czasie burz możliwe porywy wiatru do 90 km/h – 100 km/h. Opady deszczu do 25 mm, miejscami grad do 3-4 cm. Szczególnie duży grad może padać z burz superkomórkowych.

Prognoza burz (IMGW-PIB) na poniedziałek

Strefa burz przesuwać ma się z południa na północ, północny-wschód Mazowsza.

Na trasie burz możliwe są znaczne szkody wiatrowe. Najbardziej rozbudowane w pionie ośrodki burzowe mogą wykazywać się zwiększoną aktywnością elektryczną. Gwałtowną burze jest zagrożona m.in Warszawa.