Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 2/3 sierpnia 2021. Słabnące i zanikające burze w Polsce, miejscami mgła

cisnienie w polsce i europie

Pogoda. Dzisiaj od północnego zachodu na południowy wschód przesuwała się zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym, za którym napływać zaczęła nieco chłodniejsza masa polarno morska. Jednak południowy wschód przez większą część dnia pozostał w cieplejszej masie powietrza. Dopiero w godzinach popołudniowych nad północny zachód kraju nasunęła się kolejna zatoka niżowa z frontem okluzji.

W nocy z poniedziałku na wtorek nasza część Europy znajdzie się zasięgu zatoki niżu, jaki znad Estonii przesunie się nad pogranicze Finlandii i Rosji. Głównie na południowym wschodzie kraju zaznaczy się strefa frontu atmosferycznego. Nadal będzie napływało powietrze polarne morskie.

Słabnące i zanikające burze są możliwe początkowo na południu i wschodzie kraju, gdzie występować ma jeszcze strefa frontu atmosferycznego. Aczkolwiek z powodu ograniczonych zasobów wilgoci w pionowym profilu troposfery i słabe warunki kinematyczne burzom nie powinny towarzyszyć groźne zjawiska.

Mała chwiejność termodynamiczna jest spodziewana również w rejonie Wybrzeża. Na tym obszarze konwekcja wyrażać ma się postaci przelotnego deszczu i słabych burz może się miejscami rozwijać przez całą noc.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

pogoda. noc polska

Pogoda. Burze możliwe na Wybrzeżu całą noc

Nadchodząca noc ma być na ogół pogodna. Większa ilość chmur na Pomorzu oraz południu, aż do wystąpienia opadów przelotnego deszczu oraz burz. Należy podkreślić, że nad morzem zjawiska burzowe możliwe są przez całą noc. Pojawią się również silniejsze porywy wiatru. W dzielnicach południowych miejscami rozwinie się lokalna mgła ograniczająca widzialność do 500 m. Termometry wskażą minimalna od 10°C do 15°C, tylko w górach około 8°C.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza w drugiej części nocy według modelu ICON

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz