24 lipca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Nowy rekord temperatury w Polsce. Aż 22°C na stacji IMGW w Makowie Podhalańskim

Pogoda. Zgodnie z prognozami temperatura w Polsce osiągnęła 22°C. To nie koniec silnych wzrostów temperatury. Na południu kraju termometry mogą pokazać nawet 23°C w ciągu najbliższych 2-3 godzin.

Dane ze stacji telemetrycznej IMGW-PIB w Makowie Podhalańskim, gdzie po 31 latach zanotowano nowy rekord temperatury.

Pogoda. Stabilny wyż wpływa na aurę w Polsce

Dzisiaj nasz kraj znajduje się w zasięgu rozległego wyżu o imieniu “ILONKA” z centrum nad Morzem Czarnym. W środkowej i górnej troposferze dalej dominuje rozległy układ omega. Z południowego zachodu w dalszym ciągu napływa ciepła masa powietrza polarnego morskiego z domieszką powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie spada.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.02.2021, 12 UTC według DWD

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 25.02.2021.

Pogoda. Absolutny rekord Polski pobity po 31 latach

Stało się. Przyszło nam poczekać 31 lat, aby rekord z 25.02.1990 r. został pobity. Niewątpliwie przyczyniło się do tego kilka czynników. Silna adwekcja ciepła znad Afryki Północnej oraz brak chmur i silna operacja słoneczna, ale także podmuchy wiatru fenowego. Informacje te potwierdza Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 25.02.2021, 12 UTC. Wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla miasta Warszawa.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 25.02.2021.

Dane pomiarowe z wybranych stacji IMGW w drugiej części dnia.

Pogoda. Dane pomiarowe IMGW-PIB na wybranych stacjach IMGW-PIB.

Pogoda, Duże anomalie temperatury i wiosna termiczna w Polsce

Korzystając z okazji, postanowiliśmy sprawdzić wczorajsze anomalie temperatury i średnią dobową temperaturę powietrza. W całym kraju wartości były powyżej normy. Najcieplej było na zachodzie, południowym-zachodzie, gdzie odchylenie sięgnęło 9-13 stopni powyżej normy z okresu referencyjnego 1981-2010. O wczorajszych rekordach na stacjach tutaj.

Pogoda. Anomalia temperatury na dzień 24.02.2021.

Interesująco przedstawia się również rycina obrazująca średnią dobową temperaturę powietrza na dzień 24.02.2021. W wielu miejscach Polski panowało nie przedwiośnie, a wiosna termiczna, gdyż średnia dobowa przekroczyła 5°C.

Średnia dobowa temperatura na dzień 24.02.2021.

Ochłodzenie na horyzoncie

W kolejnych dniach czeka nas ochłodzenie. Temperatura jednak w dalszym ciągu będzie powyżej normy wieloletniej. Zdarzą się jednak opady atmosferyczne. Pierwsze już w piątek, gdy z północnego-zachodu na południowy-wschód wędrować ma front chłodny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. W pierwszej dekadzie marca, a dokładniej w okolicach 5-8 dnia miesiąca może napłynąć powietrze arktyczne, które przyniesie mróz nocami i niższe temperatury w ciągu dnia. Skala adwekcji zimnego powietrza może ulec jeszcze zmianie, gdyż do omawianego terminu pozostało jeszcze sporo czasu.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 25.02.2021 do 3.03.2021 według modelu ICON.

Anomalia temperatury na okres 25.02.2021 do 3.03.2021.

Pył saharyjski nadal nad Polską

Należy również wspomnieć, że nad całym obszarem Polski w dalszym ciągu zalega rozległy strumień pyłu saharyjskiego, który zaznacza się w postaci charakterystycznego zmętnienia nieba, najlepiej widocznego w porach wschodzącego i zachodzącego Słońca.

Zdjęcie satelitarne w świetle widzialnym na dzień 25.02.2021, 12:30 UTC, wykonane w spektrum widzialnym. Oprócz charakterystycznego zmętnienia, które jest niższe względem ostatni dni, zaobserwować można jeszcze resztki śniegu na północy, północnym-wschodzie oraz wschodzie Polski.

Pył saharyjski nad Polską i resztki śniegu.

Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego na dzień 25.02.2021, 12 UTC według modelu SKIRON

Pył saharyjski, model SKIRON.

Aktualna temperatura w Polsce na wybranych stacjach IMGW-PIB

Zachmurzenie w Polsce

Najnowsze dane ze stacji IMGW tutaj

Źródła map: dwd.de, wetter3.de, tropicaltidbits.com/, meteomodel.pl, sat24.com, https://forecast.uoa.gr/