Pogoda. Opady marznące w Polsce i silny wiatr. Możliwy śnieg

Dziś Polska pozostaje pomiędzy silnym wyżem znad Rosji, a rozległym układem niżowym z ośrodkami nad Morzem Śródziemnym i w pobliżu Szkocji. Na zachodzie i w centrum oraz częściowo na południu zaznaczy się strefa rozmywającego frontu chłodnego. Z południowego-wschodu napływa masa polarna. Ciśnienie będzie wzrastać.

Temperatura powietrza o poranku na stacjach IMGW-PIB w Polsce. Widoczny podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód Polski.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 8.12.2020, 06 UTC

Od kilku dni utrzymuje się duży gradient baryczny pomiędzy wyżem znad Federacji Rosyjskiej a niżami ulokowanymi na zachodzie i południu Europy. Duża różnica ciśnienia w naszej części Europy skutkuje silnym wiatrem z południowego-wschodu, który potęguje odczucie chłodu. Na wschodzie i centrum nad ranem we wtorek temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa od temperatury powietrza.

Porywy wiatru zanotowane na polskich stacjach IMGW-PIB pokazują, że najsilniej wieje w polskich górach, ale i na nizinach porywy przekraczają 50-60 km/h. Zwłaszcza na wschodzie i nad polskim morzem.

Prędkość wiatru na wybranych stacjach IMGW-PIB o poranku.

Dodatkowo występują opady marznące powodujące wystąpienie zjawiska gołoledzi w pasie od woj. podkarpackiego, woj. świętokrzyskiego przez Ziemię Łódzką aż po Kujawy i Pomorze.

Potwierdzają to poranne raporty sporządzone przez obserwatorów na stacjach IMGW-PIB, gdzie widoczne jest występowanie opadów marznących. W pierwszej części dnia będą one stopniowo zanikać. Nie można ich wykluczyć również we wschodniej połowie kraju.

Obszar występowania opadów atmosferycznych we wtorek na obszarze Polski według sieci radarów POLRAD.

Ostrzeżenia IMGW-PIB przed opadami marznącymi powodującymi gołoledź w naszej części Europy.

W drugiej części dnia możliwe opady śniegu w pasie od Pomorza, Kujaw przez Mazowsze i Ziemię Świętokrzyską aż po woj. lubelskie.