Pogoda. Opady nad Polską. Śnieg i opady marznące. Możliwa oblodzenie. Niebezpieczne warunki na drogach

Nie trafiłem z rana z prognozą pogody na czwartek. Pisałem, że w kraju (prócz południa) spodziewamy się opadów deszczu. Okazuje się, że temperatura niższa od tej prognozowanej o zaledwie stopień skutkował będzie opadami śniegu i śniegu z deszczem zamiast deszczu. Mój błąd, ale pokazuje to również, że natura jest nieprzewidywalna.

Dynamiczna, niebezpieczna pogoda w nocy z czwartku na piątek

Sytuacja pogodowa w nocy z czwartku na piątek jest równie dynamiczna jak podczas czwartkowego dnia. Polska znajdzie się pod wpływem systemu frontów atmosferycznych. Przyniosą one opady, które możliwe będą w całym kraju.

Pewnym jest, że na południu Polski padał będzie śnieg. Momentami, lokalnie będzie to opad umiarkowany. Z takiego stanu rzeczy z pewnością cieszą się narciarze, gdyż śniegu na górskich stokach w Polsce wciąż przybywa.

Na pozostałym obszarze kraju możliwe są w nocy opady wszelkiego typu. Przy czym na wschodzie i w centrum większe są szanse na opady śniegu lub deszczu marznącego. Na zachodzie obstawiałbym jednak, że padał będzie sam deszcz.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Prognozy mówią o procesie rozpogodzeń postępujących od północy kraju. Tam gdzie chmury ustąpią w pierwszej części nocy, temperatura spadnie nawet poniżej -5 stopni. Największe na to szanse są na Suwalszczyźnie, Warmii i Mazurach gdzie dodatkowo spływa chłodne powietrze z północy kontynentu.

W centrum i na wschodzie możliwe oblodzenie

Najgorsza sytuacja jeśli chodzi o prognozy pogodowe występowała będzie w centrum i na wschodzie Polski. W tych regionach temperatury oscylowały będą w okolicach zera, co przy jednoczesnych opadach przynieść może oblodzenie i gołoledź. Użyłem słowa „może”, gdyż nie jest powiedziane, że zamiast opadów marznących w regionach tych nie wystąpią (tak jak dziś rano) opady śniegu. Tak czy inaczej ostrzegamy przed możliwością wystąpienie złych warunków na drogach w centrum i na wschodzie kraju.

W nocy z czwartku na piątek uspokoi się wiatr. Niestety nie na długo, lecz jednak. Stopniowo od regionów północnych wiatr będzie słabł z każdą godziną nadchodzącej nocy. Rano wiatr będzie nieodczuwalny prawie w całym kraju.