24 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Opady śniegu w święta Bożego Narodzenia. Gdzie zrobi się biało w Polsce? (mapy)

Wyż ustępuje miejsca atlantyckim niżom. Już we wtorek cała Polska znajdzie pod wpływem cyrkulacji zachodniej i wędrujących frontów atmosferycznych. Czeka nas ocieplenie i wzrost prędkości wiatru. Wysoka temperatura jeszcze w wigilię, ale w Boże Narodzenie ochłodzenie obejmie cały kraj, a miejscami wystąpią przelotne opady śniegu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.12.2020, 12 UTC.

Nasz kraj początkowo znajdzie się pod wpływem frontu ciepłego, następnie tuż za nim wkroczy front chłodny. W okresie świątecznym czeka nas duża dynamika w pogodzie za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej. Opady deszczu obejmą cały kraj, będzie dużo chmur, jak i też silne porywy wiatru.

We wtorek, 22 grudnia 2020 utrzyma się wyraźny podział na ciepły zachód i chłodny wschód. Tuż za frontem ciepłym rozpocznie się napływ bardzo ciepłej masy z zachodu i południowego-zachodu. Przeważnie będą to opady deszczu, ale na krańcach północno-wschodnich oraz w polskich górach oraz na obszarach podgórskich w godzinach wieczornych możliwe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. We wschodniej połowie kraju niewykluczone są też opady marznące.

W przeddzień wigilii Polska pozostaniemy w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Zachmurzenie będzie duże i całkowite. W wielu miejscach wystąpią opady deszczu, a nawet mgły. Temperatura ma być wysoka jak na grudzień. Utrzyma się wyraźny podział na cieplejsze południe, zachód i wschód oraz chłodniejszą północ i północny-wschód. Bardzo ciepła będzie noc z 23/24 grudnia 2020, gdyż znajdziemy się w napływie z południa.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.12.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia w środę.

W wigilię rozkład pola ciśnienia nie ulegnie istotnym zmianom. Dalej znajdować będziemy się w polu obniżonego ciśnienia, a swój zaznaczą fronty atmosferyczne i niewielki układ niżowy przemieszczający się z zachodu na wschód Polski. Wystąpi wyraźny podział na cieplejsze południe i chłodniejszą północ. Prognozowane są opady deszczu, jak i też śniegu oraz deszczu ze śniegiem w województwach północnych, czyli Pomorzu, Warmii Mazurach, natomiast nad ranem w czwartek śnieg może spaść na Suwalszczyźnie. Kolejne opady białego puchu wystąpią najprawdopodobniej w nocy z 24/25 grudnia na zachodzie, północy, centrum i północnym-wschodzie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.12.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w czwartek, 24 grudnia 2020 na obszarze Polski.

W pierwszy dzień świąt czeka nas wyraźne ochłodzenie i napływ powietrza z północnego-zachodu. Nasz kraj znajdzie się pomiędzy wyżem z centrum na zachód od Wysp Brytyjskich a niżem znad Ukrainy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.12.2020, 12 UTC

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej na godziny poranne w piątek według modelu ICON oraz ECMWF. Prawdopodobnie najbliżej prawdy jest niemiecki model, wskazujący na zdecydowanie mniejszy obszar zalegania pokrywy śnieżnej.

W Boże Narodzenie po ociepleniu w okresie świątecznym nie będzie już śladu. Na obszarach podgórskich i górskich w ciągu dnia wystąpi mróz. Zachmurzenie będzie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet krótkotrwałymi rozpogodzenia w naszej części Europy. Występować mają przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Dodatnia temperatura nie powinna sprzyjać utworzeniu się większej pokrywy śnieżnej na nizinach.

Przelotne opady śniegu i deszcze ze śniegiem możliwe są w pierwszy dzień świąt na obszarze niemal całego kraju. Pomiędzy modelami numerycznymi występują jednak wyraźne rozbieżności, jeśli chodzi o zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej. Będą to opady o charakterze konwekcyjnym, w chłodnej i dość chwiejnej masie z północnego-zachodu.

W nocy z 25/26 grudnia dalej pozostaniemy w chłodnej masie z północnego-zachodu. Chwyci przymrozek głównie na północy, centrum, północnym-wschodzie oraz południu i częściowo zachodzie. W polskich górach zapanuje dwucyfrowy mróz. Występować będą w dalszym ciągu lokalne opady śniegu, co przy ujemnej temperaturze na nizinach będzie skutkować nieznacznym przyrostem pokrywy śnieżnej. Na drogach możliwe oblodzenie, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność.

Prognozowana temperatura powietrza na godziny poranne 26 grudnia 2020.

Wyliczana wysokość pokrywy śnieżnej na drugą część nocy z 25/26 grudnia 2020 dla Polski. Największą pokrywę śnieżną prognozuje europejski model ECMWF, natomiast najmniejszą ICON. Niewykluczone, że najbliżej prawdy jest model niemiecki, ale ponownie trzeba będzie zweryfikować prognozy w kolejnych dniach.

W drugi dzień świąt opadów będzie mniej, ale w drugiej części dnia nasunie się front ciepły nad zachodnie i północne dzielnice naszego kraju. Niewykluczone są na czele frontu opady marznące, przejściowo także deszcz ze śniegiem i śnieg przemieszczające się z zachodu na wschód.

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 26.102.2020 na obszarze Polski według ECMWF.

Na sam koniec sprawdźmy prognozowaną wysokość pokrywy śnieżnej do godzin nocnych 26 grudnia 2020. Rozbieżności co do wysokości i obszaru zalegania pokrywy śnieżnej są bardzo duże pomiędzy modelami numerycznymi.

Najwięcej śniegu prognozuje model ECMWF, ale prawdopodobnie ten wariant modelu nie sprawdzi się. Znacznie mniejszy obszar prognozuje model ICON na ten sam okres, a jeszcze mniejszą pokrywę i zasięg jej ukazują nam wyliczenia modelu GFS.

Wariant modelu ECMWF dla Polski.

Prognoza modelu ICON na analogiczny okres ukazany powyżej.

Jeszcze mniejszy zasięg pokrywy śnieżnej na nizinach prognozuje model amerykański GFS.

W najbliższych dniach ponownie sprawdzimy najnowsze wyliczenia modeli numerycznych dla Polski.