Pogoda. Ostatnia Pełnia Księżyca w roku 2019. Czy pogoda pozwoli obserwować pełnię Księżyca w Polsce?

Zupełnie umknął nam fakt, że wczoraj i dziś nad Polską obserwować możemy ostatnią w tym roku pełnię Księżyca. Niestety, tak jak w dniu wczorajszym pogoda sprzyjała obserwacji tego zjawiska, tak dziś na większym obszarze Polski będzie to utrudnione. Wszystko to przez front okluzji, który przez cały czwartek wędrował przez Polskę zachodnią, a w nocy z czwartku na piątek znajdzie się nad wschodnią Polską.  

Front nie należy do aktywnych, nie przynosi dużych opadów, jednak w strefie oddziaływania frontu obserwujemy duże zachmurzenie. Po południu w czwartek spora część Polski centralnej i wschodniej to jeszcze dużo pogodnego nieba. Jednak z każdą godziną sytuacja ta będzie się pogarszać. Chmur będzie przybywać znacznie utrudniając obserwację ostatniej w roku 2019 pełni księżyca nad Polską. Na wschodzie Polski dodatkowym utrudnieniem mogą być prognozowane na noc mgły, które również uniemożliwią obserwację pełni księżyca.

Prognozujemy jednak, że w pierwszej części nocy w regionach centralnych, a w drugiej części w regionach zachodnich niebo będzie lokalnie się „przecierać” co pozwoli na obserwację tego pięknego, ostatniego w mijającym roku zjawiska.