Zupełnie umknął nam fakt, że wczoraj i dziś nad Polską obserwować możemy ostatnią w tym roku pełnię Księżyca. Niestety, tak jak w dniu wczorajszym pogoda sprzyjała obserwacji tego zjawiska, tak dziś na większym obszarze Polski będzie to utrudnione. Wszystko to przez front okluzji, który przez cały czwartek wędrował przez Polskę zachodnią, a w nocy z czwartku na piątek znajdzie się nad wschodnią Polską.  

Front nie należy do aktywnych, nie przynosi dużych opadów, jednak w strefie oddziaływania frontu obserwujemy duże zachmurzenie. Po południu w czwartek spora część Polski centralnej i wschodniej to jeszcze dużo pogodnego nieba. Jednak z każdą godziną sytuacja ta będzie się pogarszać. Chmur będzie przybywać znacznie utrudniając obserwację ostatniej w roku 2019 pełni księżyca nad Polską. Na wschodzie Polski dodatkowym utrudnieniem mogą być prognozowane na noc mgły, które również uniemożliwią obserwację pełni księżyca.

Prognozujemy jednak, że w pierwszej części nocy w regionach centralnych, a w drugiej części w regionach zachodnich niebo będzie lokalnie się „przecierać” co pozwoli na obserwację tego pięknego, ostatniego w mijającym roku zjawiska.

.

2 Comments

 • Karol
  Posted 12 grudnia 2019 23:44 0Likes

  Może umknął nam ten fakt z tego powodu, że ostatnia pełnia w roku nie różni się od tej listopadowej czy styczniowej, a sama pełnia jest takim “faktem” nie do umknięcia jak wschód Słońca kolejnego dnia…

  • Regen
   Posted 13 grudnia 2019 00:19 0Likes

   Ale nawet gdyby lądowanie na Księżycu w 1969 roku nie powiodło się, to nie zaprzestano by prób, aby tego dokonać. Co innego jest obserwować ostatnią w danym roku pełnię Księżyca, a co innego jest bezpiecznie na nim wylądować i postawić swoje stopy na jego powierzchni. Należy pamiętać, że od tego wydarzenia minęło ponad 50 lat, więc ostatnia pełnia księżyca w roku w którym człowiek wylądował na srebrnym globie miała miejsce pół wieku temu!

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.