Pogoda na piątek (24.05.2019 r.) Do 22 stopni, opady deszczu i burze na wschodzie

Dziś przeważający obszar Polski będzie pod wpływem klina wyżowego. Jedynie na wschodzie kraju zaznaczy się obszar niskiego ciśnienia. W godzinach popołudniowych kolejna zatoka niżowa wkroczy od północnego-zachodu. Tylko na wschodzie zalegać ma ciepłe, wilgotne powietrze polarno-morskie charakteryzujące się pewną niestabilnością.

Przeważający obszar Polski będzie pod wpływem wyżu, masa w jego zasięgu będzie stabilna i dlatego nie prognozuje się rozwoju burz. Jedynie na wschodzie prognozowane są burze, które ze względu na słabe warunki kinematyczne przybierać mogą formę słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych w formie klastrów burzowe. Prawdopodobny jest także rozwój pojedynczych komórek burzowych.

Burze na wschodzie Polski ze względu na brak warunków kinematycznych będą niemalże stacjonarnej, dlatego prawdopodobna jest akumulacja opadów nawet powyżej 30 mm prowadząc do podtopień. Prawdopodobne są opady małego gradu i porywy wiatru do 65 km/h. Na pozostałym obszarze Polski warunki do rozwoju burz nie będą występować.

Pierwsze chmury burzowe powstać powinny już w pierwszej części dnia, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Zaczną zanikać dopiero pod wieczór.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza konwekcyjna na dzień 24.05.2019 r. (IMGW-PIB) do godziny 20 czasu lokalnego

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ PONIŻEJ