Pogoda. Potężna wichura na zachodzie. Wiatr uderzy z siłą 150 km/h. Załamanie pogody

Dawno już w Europie nie odnotowaliśmy silnego incydentu wiatrowego. To zmieni się w najbliższych dniach, gdyż do Europy Zachodniej zbliża się bardzo silna wichura.

Mapy geopotencjału jasno pokazują, że na zachód od naszego kontynentu, na Atlantyku rozwinął się głęboki ośrodek niskiego ciśnienia. Już dziś ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 970 hPa. Na kontynencie królują wyże baryczne z ciśnieniem przekraczającym 1020 hPa.

Spowoduje to bardzo duży gradient ciśnienia, a to zawsze wiąże się z silnym wiatrem. Nie inaczej będzie w przeciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin.

Już podczas popołudnia w czwartek strefa silnego i bardzo silnego wiatru zbliży się do wybrzeży Irlandii. W regionach nadmorskich wyspy wiatr wiać może z prędkością przekraczającą 150 km/h. W kolejnych godzinach wichura przemieszczała się będzie na północny wschód.

Już podczas nocy z czwartku na piątek strefa najsilniejszego wiatru przesunie się w głąb Irlandii, a także nad Szkocję. Silna wichura nad Wyspami Brytyjskimi trwała będzie przez cały piątek. W piątek pod wieczór strefa silnego wiatru przesuwać się zacznie w kierunku wschodnim.

W piątek w nocy oraz w sobotę mocno wiało będzie na północy Wysp Brytyjskich. Nie będzie to już wichura tak silna jak dziś i w piątek. Porywy wiatru na lądzie w sobotę dochodziły będą do 100 km/h. Pomimo, że będzie to wiatr słabszy niż w najbliższych godzinach, to mieszkańcy Wysp muszą zachować szczególną ostrożność przez cały nadchodzący weekend. Wiatr wiejący z siłą 100 km/h z łatwością łamie konary drzew. Może przewrócić również słabsze drzewa zagrażając tym samym przechodniom i samochodom znajdującym się bezpośrednio pod takim drzewem.