Pogoda. Potężne burze przeszły nad Europą. Mnóstwo wyładowań, niszczący wiatr

Ostatnia doba zapisała się w Europie południowej jako bardzo burzowa. Burze występowały w dniu wczorajszym i w nocy w pasie od Hiszpanii, przez Francję, aż po Bałkany i południową Ukrainę.

Najgroźniejsze burze występowały w ostatnich kilkunastu godzinach na północy Włoch. Tam doszło do opadów wielkiego gradu, a komórki burzowe były bardzo aktywne elektrycznie. Poniżej mapa podsumowująca ostatnią dobę pod kątem ilości wyładowań atmosferycznych.

Na północy Włoch oraz w Słowenii wczorajsze burze jeszcze nie wygasły. W regionie w dalszym ciągu padają wyładowania atmosferyczne. Lokalnie poranne burze mogą nadal przynosić groźne zjawiska atmosferyczne. Sami spójrzcie jak naładowane elektrycznie burze przechodziły wczoraj nad Włochami.

⚠🌬💦Forte #downburst a Trezzano sul Naviglio, Milano. Raffiche di vento attorno i 90km/h. Video di Francesco Lobbia – Tornado in Italia -Avete altre segnalazioni, foto o video?

Opublikowany przez Tornado in Italia Czwartek, 14 maja 2020

Na powyższym filmie widać również bardzo silny wiatr prostoliniowy. Tak silne porywy wiatru mogły być związane ze zjawiskiem downburst, czyli bardzo dynamicznym “zrzutem” chłodnego powietrza wraz z gradem i deszczem.

Dzisiejszy dzień będzie równie burzowy w Europie. Silne zjawiska burzowe rozwijały się będą na południu Hiszpanii i Francji. Kolejna strefa z prognozowanymi silnymi burzami rozciąga się od północy Włoch, po południową Ukrainę. Najsilniejsze burze mają w dniu dzisiejszym wystąpić na obszarze Rumunii.