Pogoda. Prognoza długoterminowa na marzec 2020 dla Polski. Anomalia nawet 3 stopnie powyżej normy. Susza i burze

Prognoza długoterminowa na marzec 2020 dla Polski. Anomalia nawet 3 stopnie powyżej normy. Susza i niewykluczone burze.

Pojawiła się nowa aktualizacja modelu CFS na marzec 2020 dla Polski, więc sprawdźmy prawdopodobny trend w pogodzie na przełomie zimy i wiosny.

Model CFS prognozuje, że w skali miesięcznej anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1981-2010 osiągnie nawet 3 stopnie powyżej normy.

Ilość opadów będzie prawdopodobnie poniżej normy pomimo prognoz modelu CFS wskazujących na większą ilość opadów względem poprzednich miesięcy.

W marcu duży wpływ na pogodę mogą mieć układy niskiego ciśnienia wraz z frontami wędrujące znad Atlantyku, prowadząc do występowania dużej zmienności pogody. Opady, wiatr i chmury będą dawać nam się we znaki.

Wiele wskazuje, że na przełomie zimy i wiosny aktywność Oceanu Atlantyckiego może być bardzo wysoka. Niektóre niże skierują się na wschód Europy, przynosząc nawet adwekcje bardzo ciepłych mas powietrza w swoich ciepłych wycinkach niżów. Okresami i miejscami temperatura przekroczy 10 stopni. W tylnych częściach niżów napływać będzie znacznie chłodniejsze powietrze, nawet o cechach arktycznych.

Zdecydowanie częściej w marcu należy spodziewać się opadów deszczu niż śniegu, chociaż epizody z wtargnięciem chłodnego powietrza są prawdopodobne. Zaznaczyć może się również wpływ niżów znad Morza Śródziemnego, które w zależności od rozkładu temperatury przynosić będą albo deszcz, bądź też śnieg.

Model CFS prognozuje prawdopodobne odchylenie temperatury w skali miesięcznej. Chłodne okresy są jak najbardziej prawdopodobne. Niewykluczone jednak, że przez dłuższy okres czasu temperatura przekroczy o 5-10 stopni normę wieloletnią na obszarze Polski.

W marcu niewykluczone są także burze. Głównie związane z adwekcją chłodu, ale mogą pojawić się również lokalnie na obszarze Polski głównie na aktywnych frontach atmosferycznych. Szczególnie typu chłodnego.

Statystycznie w marcu pojawia się więcej burz niż w miesiącach zimowych. Okresami jednak duży wpływ na pogodę będą mieć wyże. Deficyt opadów na przełomie zimy i wiosny wpłynąć ma niekorzystnie na wiosenną wegetacje.

Niekorzystny trend zauważalny jest również z brakiem pokrywy śnieżnej zimą. Niedobór opadów będzie prawdopodobnie bardzo duży, co przełożyć może się na opóźnioną wegetacje, wysokie ceny owoców i warzyw późną wiosną i latem. Sytuacja hydrologiczna nie poprawi się prawdopodobnie również w marcu.