Pogoda. Prognoza pogody na dzień 29 października 2019. Arktyczne powietrze, przelotne opady i burze nie wystąpią

Pogoda. Prognoza pogody na dzień 29 października 2019. Arktyczne powietrze, przelotne opady i burze nie wystąpią. Sprawdźmy, jaka pogoda czeka nas we wtorek, 29 października 2019.

W poniedziałek Polska znajduje się pomiędzy wyżem „OLDENBURGIA” ulokowanym pomiędzy Islandią a Wyspami, natomiast nad Rosją znajduje się niż o imieniu „WILHELM”. Pomiędzy tymi dwoma układami barycznymi utworzyła się tzw. pochylnia do spływu zimnego powietrza pochodzenia arktycznego. Cały kraj dostaje się w zasięg znacznie chłodniejszej masy powietrza. Dodatkowo według porannego SIGNIFICANTU nad Polską przemieszczają się drugorzędne fronty atmosferyczne z północy na południa i rozwija się konwekcja z przelotnymi opadami w arktycznej masie powietrza. Chmury Cumulonimbus będą dziś jednak za niskie do generowania wyładowań atmosferycznych.

Dane radarowe ukazujące opady konwekcyjne w powietrzu arktycznym o poranku we wtorek

Sytuacja synoptyczna na dzień 29 października 2019, 12 UTC

Drugorzędne fronty atmosferyczne zaznaczone przez IMGW-PIB na porannym SIGNIFICANT dla lotnictwa. Masa polarno morska ustąpiła miejsca znacznie chłodniejszej arktycznej.

Pogoda IMGW-PIB na dziś

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na północy lokalne rozpogodzenia. Miejscami przelotne opady deszczu, na krańcach północnych możliwa krupa śnieżna, a na północnym wschodzie, Przedgórzu Sudeckim oraz w Beskidach także deszcz ze śniegiem. Wysoko w Sudetach oraz na szczytach Tatr przelotny śnieg. Temperatura maksymalna od 6°C do 10°C, tylko na Podhalu i w rejonach górskich około 4°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni i północny – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Symulowane echa radarowe, prognozowany zasięg opadów konwekcyjnych

O godzinie 10
O godzinie 13
O godzinie 16
O godzinie 19
O godzinie 20