Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Silna wichura uderzy dziś w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Uderzenie wiatru w czwartek 12 marca. Wystąpią burzeOd kilku dni ostrzegamy przed silną wichurą, która uderzy w Polskę. Dziś, w czwartek 12 marca przez nasz kraj przetoczy się apogeum silnego wiatru. W wielu miejscach kraju siła wiatru przekroczy 100 km/h, zwłaszcza na północy Polski.

Przyczyną silnej wichury w Polsce będzie dziś duży gradient baryczny. Gęsto ułożone izobary obserwujemy na południe od ośrodków niskiego ciśnienia z północy Europy. Już w godzinach południowych do Polski północno-zachodniej wkroczy strefa bardzo silnych porywów wiatru.]

Szczególnie silne porywy wiatru wystąpią na północy Polski. Na wybrzeżu i Pomorzu Zachodnim, porywy wiatru osiągną od 70 km/h – 100 km/h, miejscami prędkość wiatru będzie większa.

UMPL 4 km, ICM-UW, meteo.pl

W kolejnych godzinach strefa silnej wichury rozprzestrzeniała będzie się na coraz więcej regionów kraju. Silny wiatr do wczesnego popołudnia obejmie już całe zachodnie wybrzeże. Bardzo mocno wiać zacznie również na zachodzie kraju. Tutaj też w wielu miejscach siła wiatru przekroczyć może 100km/hm, zwłaszcza w sytuacji występowania zjawisk konwekcyjnych. Nad samym morzem wiać może jeszcze mocniej.

UMPL 4 km, ICM-UW, meteo.pl

Po południu wichura dotrze już do regionów centralnych. Najsłabiej wiało będzie na wschodzie i południowym wschodzie. Pisząc o słabszym wietrze zastrzegamy, że na wschodzie i południowym wschodzie wiało będzie również bardzo mocno. Na północy i zachodzie zniszczenia wiatrowe są dziś niemal pewne. Wiatr na wschodzie, pomimo, że słabszy również może uszkadzać drzewa, więc nie można go lekceważyć. Prawdopodobne jest powstanie struktur burzowych, których głównych zagrożeniem będzie wiatr nawet ponad 100 km/h i wyładowania atmosferyczne.

UMPL 4 km, ICM-UW, meteo.pl

Modele numeryczne przewidują na dzisiejszy dzień wystąpienie nie tylko silnego wiatru. Wiele wskazuje na to, że na czele wichury może dojść do uformowania się linii konwekcyjnej. Linia może nieść ze sobą wyładowania atmosferyczne. Burze najbardziej prawdopodobne są w pasie od Suwalszczyzny, przez Mazowsze, Ziemię Łódzką, po Śląsk, lecz sytuacja będzie bardzo dynamiczna. Oczywiście będziemy na bieżąco informowali Was o sytuacji pogodowej w Polsce.

Prognozowane porywy wiatru w czwartek przez modele na obszarze Polski, Szczególnie mocno powieje na północy, natomiast na Bałtyku wystąpi najsilniejszy sztorm od początku sezonu zimowego.

Szczególnie ciepło będzie na południu, wschodzie i centrum. W obszarze oddziaływania wiatru fenowego temperatura na południu Polski przekroczy 18 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Powyżej 15 stopni ma być na wschodzie. Przed frontem chłodnym znajdzie się wyjątkowo ciepła masa polarno morska z południowego-zachodu, co odczują też mieszkańcy centralnej części Polski. Za frontem powietrze będzie o kilkanaście stopni chłodniejsze.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk