Pogoda. Silne burze blisko Polski. Burze mogą mieć dziś niszczącą siłę. Ostrzeżenia przed burzami również dla naszego kraju

Dużo zostało napisane o wichurach, które od soboty przechodzą nad Europą Zachodnią, a od nocy w niedzieli na poniedziałek również nad Polską.

Dynamiczna pogoda związana z ośrodkiem niskiego ciśnienia Sabine, to nie tylko silny wiatr. To również powstające w dobrych warunkach kinematycznych formacje konwekcyjne, jak burze, czy linie konwekcyjne.

Dużo burz w Europie Zachodniej. Niektóre z burz są silne

W niedzielę i podczas nocy z niedzieli na poniedziałek dynamiczna, burzowa pogoda panowała w pasie od Wysp Brytyjskich po Niemcy, zachodnią Polską i Czechy. Poniżej grafika pokazująca wszystkie wyładowania doziemne, które padły w Europie do godziny 7 rano 10 lutego.

Poniedziałek 10 lutego przyniesie groźna pogodę na obszarze Niemiec, Czech i Polski. Już teraz, mimo wczesnych godzin widzimy rozwój silnych ośrodków burzowych. Bardzo silna, mocno aktywna elektrycznie burze przechodzi w Czechach zachodnich. Burza ta charakteryzuje się silnym, zwartym rdzeniem. Burza generuje bardzo dużo wyładowań atmosferycznych i w szybkim tempie przesuwa się na wschód. W teorii na jej drodze znajduje się Śląsk i Małopolska, jednak jest zbyt wcześnie, by twierdzić, że burza ta dojdzie do wspomnianych regionów.

Drugim ośrodkiem silnej konwekcji są obecnie zachodnie Niemcy. Bieżące obserwacje pozwalają przypuszczać, że w najbliższych godzinach dojdzie tam do uformowania linii konwekcyjnej niosącej ze sobą bardzo silne porywy wiatru prostoliniowego.

Burze wystąpią dziś nad Polską

W ciągu dzisiejszego dnia nad Polską przemieszczał będzie się chłodny front atmosferyczny. I to właśnie w obrębie oddziaływania tego frontu dochodziło będzie do rozwoju komórek konwekcyjnych. Niektóre z chmur kłębiastych generować mogą wyładowania atmosferyczne dając burze.

Burze nad Polską powstawały będą w warunkach niskiej niestabilności (energia CAPE to tylko 200 J/Kg). Rozwój burz wspomagany będzie bliskością frontu chłodnego, ale i dobre warunki kinematyczne. DLS na poziomie 15-35 m/s oraz LLS wynoszący 10-20 m/s spowodują, że nad naszym krajem komórki konwekcyjne będą miały tendencją do formowania się w pasma konwekcyjne, a być może nawet linie szkwałowe.

Z tego powodu Stowarzyszenie Polskich Łowców Burz zdecydowało się wydać prognozę konwekcyjną, w której wydano pierwszy stopień ostrzeżenia przed silnymi burzami w Polsce zachodniej i centralnej.