Pogoda. Silne burze i nawałnice na południu. Dynamiczna pogoda we wtorek w Europie

Od wielu dni na południe Europy nadciąga bardzo gorące powietrza z północnej Afryki. W Włoszech i na Bałkanach temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. W Turcji, Grecji i na Cyprze jest jeszcze cieplej. Lokalnie słupki rtęci wskazują nawet 43 stopnie ciepła.

Jednocześnie do Europy Centralnej z północy spływa chłodne powietrze pochodzenia morskiego. Na powyższej mapie zaznaczyliśmy punkt styku dwóch różnych mas powietrza nad Europą. W dniu dzisiejszym na styku tych dwóch mas powietrza dojdzie do rozwoju bardzo gwałtownych burz. Niektóre z burz, lokalnie będą miały charakter nawałnic. Burze powodować mogą szkody.

Dodatkowym “motorem” napędzającym dzisiejsze zjawiska burzowe będzie bliskość systemu frontów atmosferycznych. W regionie przemieszczał się będzie zarówno front o charakterze ciepłym, jak i chłodny front atmosferyczny. Powodowały będą one dodatkowe “wymuszanie” zjawisk konwekcyjnych.

Powyższe potwierdza się w dzisiejszej prognozie burzowej wydanej przez Stowarzyszenie ESTOFEX. Silne burze wystąpią dziś we Włoszech, a także na całych Bałkanach. Szanse na ekstremalnie silne burze mają dziś mieszkańcy Bośni, Serbii i Rumunii. Koledzy ze stowarzyszenia ESTOFEX wydali dla tych regionów drugi stopień ostrzeżenia przez silnymi burzami.

Obecnie na zagrożonych silnymi burzami terenach już przechodzą burze. Nie są to jednak burze silne. Naprawdę groźne zjawiska burzowe wystąpią na południu Europy dopiero późnym popołudniem.