Pogoda. Silne burze przejdą przez Polskę. Wiatr, grad i wysoka temperatura

W weekend Polska znajduje się po wschodniej stronie rozległego układu niskiego ciśnienia znad Europy Zachodniej. Natomiast na wschodzie znajduje się silny wyż. Taka konfiguracja pola ciśnienia warunkuje napływ ciepłej masy z południa o cechach zwrotnikowych. Pierwsze burze możliwe są na południu kraju w nocy z soboty na niedzielę.

Prognoza burz na noc z soboty na niedzielę IMGW-PIB)

Trajektoria wsteczna mas powietrza ukazująca skąd do Polski dociera powietrze na wysokościach izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla miasta Warszawa.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w sobotę na obszarze Polski.

Duży gradient baryczny sprzyja wietrznej aurze. Na południu Polski występuje wiatr halny, a porywy na Kasprowym Wierchu przekraczają 140 km/h. Porywisty wiatr również w Sudetach i Bieszczadach.

Prognozowane porywy wiatru do godzin wieczornych w sobotę.

Opady w sobotę wystąpią dopiero wieczorem, ale miejscami nie zabraknie chmur średnich i wysokich.

Pogoda. W niedzielę wkraczać zacznie ochłodzenie od zachodu

W ostatni dzień weekendu znajdziemy się po wschodniej stronie rozległego niżu atlantyckiego „BRYGITTE”. Od zachodu wkroczy front chłodny. Ciepła masa pochodzenia zwrotnikowego utrzyma się na południu, centrum i wschodzie.

Prognozowana temperatura powietrza na dzień 4.10.2020 w najcieplejszym momencie dnia.

Pojawi się też więcej chmur i opadów, lokalnie możliwe są burze.

Burze prawdopodobne są na Dolnym Śląsku, Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej. Zagrzmi najprawdopodobniej też w woj. świętokrzyskim oraz na Kujawach i Mazowszu. Następnie burze możliwe są na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach. Chmury burzowe przemieszczać mają się z południa na północ. Lokalnie podczas burz opady do 20-30 mm, grad i wiatr do 80-90 km/h.

Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)

Burze są zjawiskiem lokalnym, dlatego zaleca się śledzenie danych radarowych tutaj

Pogoda. Poniedziałek deszczowy i miejscami burzowy

Na obszarze całej Polski w poniedziałek wystąpią opady atmosferyczne a nawet burze. Większość modeli pogodowych sygnalizuje, że największe szanse na zjawiska konwekcyjne będą w centrum oraz na wschodzie Polski. Miejscami zagrzmieć może również na zachodzie i północy.

Prognozowana temperatura powietrza w poniedziałek.