Pogoda. Silne, niszczące burze dziś nad Polską. Gradobicia i ulewy

Dzisiejszy dzień w Polsce przyniesie rozwój silnych burz. Zjawiska burzowe lokalnie mogą mieć niszczącą siłę. Największym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz będą nawalne opady deszczu, w mniejszym stopni gradu oraz silne, lokalnie niszczące uderzenia wiatru.

W piątek 26 czerwca Polska znajdzie się pomiędzy wyżem ze wschodu, a niżami z zachodu Europy. Taka sytuacja baryczna spowoduje silny napływ gorących mas powietrza z południa Europy do naszego regionu. W niestabilnych, gorących masach powietrza rozwiną się burze. Energia dostępna drogą konwekcji CAPE wyniesie w Polsce południowej i centralnej nawet do 2000 J/kg.

To bardzo wysoka wartość, jednak kluczowa dla rozwoju dzisiejszych burz będzie zbieżność wiatru związana z zatoką niżową, która z biegiem godzin przesuwała się będzie z południowego zachodu do centrum i na wschód Polski. Inicjacja dzisiejszych zjawisk burzowych rozpocznie się już w okolicach godzin południowych w pasie od Dolnego Śląska po Małopolskę.

Prognoza modelu UMPL 4 km, ICM-UW, meteo.pl na godziny popołudniowe

Z każdą godziną w piątkowe popołudnie burze powoli sunęły będą na północ i północny wschód Polski. Burze powstaną dziś w umiarkowanych warunkach przepływu DLS 10-15 m/s. Powodowało to będzie, że burze będą przemieszczać się dziś dość powoli. To przy intensywnych, lokalnie nawalnych opadach deszczu powodować może duże zalania.

Prognoza modelu UMPL 4 km, ICM-UW, meteo.pl na godziny późno popołudniowe

Późnym popołudniem strefa burz rozciągać się powinna w pasie od Kujaw, przez Ziemię Łódzką, Świętokrzyską po Mazowsze i Podkarpacie. Późnym popołudniem i wieczorem burze będą tracić na swej sile.

W pierwszej fazie rozwoju burz, na południu Polski nie możemy wykluczyć rozwoju kilku superkomórek burzowych. Związane to będzie z podwyższonymi wartościami ścinania wiatru na południu Polski. W przypadku powstania superkomórek burzowych wczesnym popołudniem największym ryzykiem będą opady dużego, lokalnie bardzo dużego gradu. Niewykluczone trąby powietrzne. Z pewnością na bieżąco będziemy Was dziś informować o aktualnej sytuacji burzowej w kraju. Życzymy bezpiecznego piątku. Oby obyło się bez większych szkód.