Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Tragiczny bilans burz. Nie żyje 100 osób. Większość zabiły pioruny

Pogoda. Burze w Polsce

Sezon burz w Polsce trwa w najlepsze. Nie ma dnia, by przez kraj nie przechodziły burze. Zjawiska te są fascynujące, ale również bardzo niebezpieczne. O potędze zjawisk burzowych przekonują się od kilku dni mieszkańcy Indii.

Sezon monsumowy w Indiach tra już od pewnego czasu, ale ten rok jest rekordowy jeśli chodzi o liczbę zgonów wywołanych skutkami burz. Jak podają władze Indii w ostatnich dniach od uderzeń piorunów w Indiach zmarło 103 osoby. Najtragiczniejsze w skutkach są burze przechodzące przez Bihar.

fot. Fani Pogody

Większość ofiar to rolnicy, którzy nie zważając na żywioł pracują w polu. Z jednej strony można potępiać skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, z drugiej należy pamiętać, że często w porze monsumowej w Indiach burze trwają przez większą część doby.

Niech doniesienia z Indii będą przestrogą dla nas przed potęgą i niebezpieczeństwem burz. My, jako łowcy burz i ich pasjonaci zbliżamy się do burz z pełną świadomością o ich sile i zagrożeniu jakie niosą. Mamy sporą wiedzę na temat zjawisk burzowych, budowy i zachowania chmur. Niestety wielokrotnie podczas naszych działań terenowych ostrzegamy ludzi, którzy potrafią kontynuować spacer w polu lub blisko lasu pomimo nadchodzącej burzy. Apelujemy do wszystkich czytelników, by podchodzić do burz z odpowiednim respektem. W Polsce bilans ofiar związanych z burzami z pewnością nigdy nie będzie tak tragiczny jak w Indiach, jednak nie ma powodu by narażać życie swoje i bliskich.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk