Pogoda. Uderzą gwałtowne burze w woj. lubelskie. Spadnie duży grad, wystąpią zalania i wiatr do 90 km/h

Dziś Polska jest pod wpływem obszaru obniżonego ciśnienia. Z południowego-zachodu na północny-wschód rozciąga się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Wzdłuż strefy frontowej w najbliższych godzinach będzie przemieszczać się zaburzenie falowe, które urośnie najprawdopodobniej do postaci niewielkiego niżu. Wschodnia, centralna i południowa część kraju jest w cieplejszej masie powietrza znad Bałkanów i Morza Czarnego, na pozostałym obszarze zaznacza się chłodna i stabilna masa powietrza pochodzenia polarno morskiego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.06.2020. 12 UTC

Już około godziny 13-14 na obszarze województwa lubelskiego mogą pojawić się burze. Prawdopodobnie pierwsze chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus rozwiną się na południu woj. lubelskiego. Niewykluczone, że w początkowej fazie utworzą się superkomórki burzowe typu wysoko-opadowego. Trajektoria niedzielnych burz przebiegać ma na ogół zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli z południa na północ. Należy mieć na uwadze możliwość inicjacji burz zawierających mezocyklon, których trajektoria może być wysunięta na wschód i północny-wschód. Warunki w troposferze sprzyjać mogą dziś prawoskrętnym superkomórkom burzowym, których ruch może odbywać się inaczej względem pozostałych ośrodków burzowych. Obecność rotującego prądu wstępującego może również spowalniać ruch tego typu burz, co skutkować może nadmiernymi sumami opadowymi, a w konsekwencji zalaniami.

Oprócz burz superkomórkowych warunki w troposferze mogą sprzyjać powstawaniu struktur wielokomórkowych. Dobudowujących się zarówno po lewej, jak i też prawej stronie. Niewykluczona jest także dobudowa wsteczna, co skutkować może nadmiernymi sumami opadowymi i zalaniami

Akumulacja opadów w czasie burz wyniesie od 10 mm do 40 mm. Skrajna wartość prawdopodobna z wolno przemieszczających się superkomórek burzowych oraz w sytuacji wystąpienia zjawiska training storms, czyli tzw. szlaków konwekcyjnych. Sprzyjać może temu niemal równoległa strefa zbieżności wiatru dolnego w warstwie 0-2 km. Oprócz tego modele sugerują istotne wznoszenie powietrza na wysokości izobarycznej 700 hPa, co może skutkować w konsekwencji groźnymi burzami. Ponadto popołudniu prognozowana jest dywergencja pola wiatru w środkowych warstwach troposfery, co może doprowadzić do wystąpienia gwałtownych burz.

Najbardziej rozbudowane w pionie ośrodki burzowe mogą wykazywać się dużą aktywnością elektryczną, czemu niewątpliwie sprzyjać będzie duża wodność atmosfery w pionowym słupie powietrza, w przedziale od 32 mm do 36 mm oraz umiarkowanie stromy oraz duży gradient termiczny osiągający przekraczający miejscami 7°C/km. Poziom równowagi (Equilibrium level) osiągnie nawet -50°C, co w dzisiejszych warunkach skutkować może aktywnymi, elektrycznie i mocno uwodnionymi formacjami burzowymi.

Szczytowa aktywność burzowa przypadnie na przedział od 15 do 18, ale miejscami burzowa aura utrzyma się późnym wieczorem i w pierwszej części nocy.

Burze prawdopodobne są na przeważającym obszarze województwa lubelskiego, ale wiele modeli pogodowych sygnalizuje, że najgroźniejsze burze obejmą powiat kraśnicki, opolski i puławski oraz rycki i łukowski. Niebezpieczne może być także w powiecie lubelskim. 


Groźna pogoda jest spodziewana także w powiecie janowskim, biłgorajskim oraz tomaszowskim. Należy mieć jednak na uwadze, że burze o rożnej intensywności pojawią się w innych powiatach Polski wschodniej. 
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz ocenia się na 90%. 


W kolejnych dniach czeka nas kontynuacja ciepłej i burzowej aury. Lokalnie burze będą powodować szkody. Występować będą zarówno w ciągu dnia oraz w nocy, o czym będziemy informować w kolejnych wpisach.

POGLĄD NA BURZE ONLINE TUTAJ