Pogoda. Uderzenie chłodu pod koniec lutego. Mróz, śnieżyce i burze śnieżne. Załamanie pogody w USA

Ameryka Północna wchodzi w okres z dużo chłodniejszą aurą. Ostatnie dni lutego przyniosą srogą zimę w wielu regionach USA i Kanady. Mieszkańców Ameryki Północnej czekają również burze śnieżne i zawieje.

Wszystko przez głęboki niż, który w przeciągu kilku najbliższych dni wędrował będzie po Wschodnim Wybrzeżu USA w kierunku połduniowym powodując po swej wschodniej stronie spływ bardzo zimnego powietrza z północny globu w głąb Ametyki.

Jak widać na powyższej mapie anomalii temperatury. Spływ chłodnego powietrza dotknie nawet południowe Stany USA. Bardzo prawdopodobne jest, że śnieg spadnie również w wielu regionach Meksyku.

Przebieg spływu chłodnych mas powietrza na południe Ameryki obrazują mapy anomalii temperatury na wysokości barycznej 850 hPa.

Widać powyżej, że silny “atak zimy” trwał będzie w Ameryce do okolic soboty. Prócz dużo niższych od normy temperatury mieszkańcy USA zmagali się będą z silnymi śnieżycami oraz burzami śnieżnymi. Najgorsze warunki pogodowe panowały będą w stanach centralnych, wschodnich i częśćiowo południowych.

Bardzo ciekawe prognozy dotyczą regionów związanych z Wielkimi Jeziorami. Na skutek spływu chodnych mas powietrza nad Wielkie Jeziora dojdzie do bardzo silnego tzw. “efektu jeziora”. Na skutek tego zjawiska w okolicach Wielkich Jezior przybędzie nawet metr śniegu do najbliższej soboty.

Warto dodać, że spływ chłodu czeka również mieszkańców Europy. O tym napiszemy jeszcze dziś, w jednym z kolejnych wpisów pogodowych na stronie.