Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Uderzy ciepło w Polskę. Znów będzie blisko 20°C i możliwe burze

Pogoda. Uderzy ciepło w Polskę. Znów będzie blisko 20°C. Sprawdź, gdzie i kiedy zrobi się znów bardzo ciepło.

Najnowsze prognozy modeli numerycznych nie pozostawiają złudzeń. Do końca października nie nadejdzie silne ochłodzenie. Ciepły ma być również początek listopada z dwucyfrowymi wartościami na termometrach.

Na początku nowego miesiąca znajdziemy pod wpływem cyrkulacji strefowej. Charakteryzuje się ona przemieszczaniem niżów z zachodu na wschód Europy wraz z frontami atmosferycznymi. Prowadzić będzie to do dużej zmienności pogody. W ciepłych wycinkach atlantyckich niżów postępować ma adwekcja masy z południa. Przejściowo za ośrodkami niżowymi rozbudowywać będzie się wyż, przynosząc krótkotrwałe okresy stabilizacji.

W pierwszych dniach listopada nasza część Europy będzie pod wpływem ośrodków niżowych znad Atlantyku. Przeważnie w ciepłych masach powietrza. Poniższe grafiki obrazują prognozowaną anomalię temperatury.

Już w pierwszy dzień listopada panować będą dwucyfrowe wartości na termometrach. Niewykluczone, że miejscami wystąpią opady atmosferyczne.

Prognoza temperatury powietrza na 1 dzień listopada dla Europy i Polski według modeli ECMWF i GFS.

Bardzo wysokie wartości są prognozowane również w drugi dzień listopada.

Bardzo ciepły może być również 3 dzień listopada. Wskazują na to odległe prognozy modelu GFS. Niewykluczone, że miejscami będzie blisko 20°C. Zwłaszcza na południu. prognozy na ten okres mogą ulec jeszcze zmianie ze względu na odległy termin. Przy aktywnej cyrkulacji zachodniej nie można wykluczyć silnego wiatru, opadów, a miejscami nawet burz w pierwszej dekadzie listopada.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz