Pogoda w nocy nad Polską. Ciepła noc, ale lokalnie możliwe burze

Wtorek jest pierwszym dniem w nadchodzącym okresie, gdy do Polski napływało będzie polarno-morskie znad Morza Czarnego. Już dziś za dnia ciepłe, wilgotne masy powietrza napłynęły do Polski wschodniej. Skutkowało to wzrostem temperatur do 22 stopni powyżej zera. Każdy kolejny dzień obecnego tygodnia będzie cieplejszy. Temperatura będzie rosła z dnia na dzień.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17.06.2020, 00 UTC

Jednak zanim to nastąpi przed nami noc w Polsce. Noc, która będzie ciepła praktycznie w całym kraju. Najniższe temperatur nad samym morzem, gdzie słupki rtęci wskażą 11-12 stopni powyżej zera.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

W pasie Polski centralnej jeszcze cieplej. Tam termometry wskażą 14-15 stopni powyżej zera. Najcieplej podczas nadchodzącej nocy będzie na południowym wschodzie. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu na termometrach w nocy nie będzie mniej niż 16 stopni powyżej zera.

We wspomnianych regionach, gdzie będzie najcieplej, możliwe będą również burze. Przez cały wtorek zjawiska burzowe występowały na Ukrainie, tuż za naszą wschodnią granicą. W nocy możliwe, że niektóre z burz dotrą do Polski. Nie będą to zjawiska intensywne. Prócz burz na wschodzie prawdopodobne są również opady deszczu, a nawet mgły.

Powstawanie mgieł jest zjawiskiem całkowicie naturalnym w pierwszych dniach napływu wilgotnych, mas powietrza znad Morza Czarnego. W kolejnych dniach przygotujmy się na jeszcze silniejszy napływ gorącego powietrza i gwałtowne burze. W nadchodzący weekend niewykluczone są upały, o czym pisaliśmy tutaj.